Brezilya’da alanlara çıkan halk, özellikle Covid-19 aşılarının alımında yapılan yolsuzluklara göz yumduğu belirtilen Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun görevini bırakmasını istedi.

Brezilya’da başta başkent Brasilia, Sao Paulo ve Rio de Janeiro olmak üzere 21 eyalette yüzbinlerce kişi sokağa akın etti, adı yolsuzluklarla anılan Devlet Başkanı Bolsonaro’nun görevden alınmasını istedi.

Koronavirüs salgınının başından itibaren tedbir almamakla eleştirilen Bolsonaro,  politikaları nedeniyle ülkede 500 binden fazla kişinin ölümüne sebep olmakla suçlanıyor. Hindistan’dan getirilen Covaxin aşısı alımına ilişkin usulsüzlüklere göz yumduğu belirtilen Bolsonaro’nun görevini bırakması isteniyor.

Protesto gösterilerinde bir eylemci  “Bolsonaro’nun beceriksiz, soykırımcı olduğunu biliyorduk, şimdi de kirlenmişliğini gördük. Bu yolsuzluktan haberdardı ve hiçbir şey yapmadı” diye konuştu.

"Savaşta doğdum ama, barış içinde yaşamak istiyorum" "Savaşta doğdum ama, barış içinde yaşamak istiyorum"

Başka bir kadın ise, yarım milyondan fazla insanın öldüğüne dikkat çekerek, “Şu anda gün yüzüne çıkanı daha önce de herkes biliyordu. Yolsuzluk vardı, böylesi bir hükümetin varlığını desteklemek çılgınlıktır” dedi.