Londra merkezli QS, ‘Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’ü yayımladı. ANKA’nın haberine göre 104 ülkeden yaklaşık 3 bin yükseköğretim kurumunun değerlendirildiği listede Boğaziçi Üniversitesi, dünya sıralamasında 514’üncü sıraya yükseldi. Boğaziçi Üniversitesi, "mezun istihdamı" sıralamasında da yaklaşık 3 bin üniversite arasından da 121. sırada yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi böylelikle, son beş yıl içindeki en iyi performansını kaydetti.

QS üniversiteler sıralaması, ‘akademisyen başına düşen atıf’‘akademisyen/öğrenci oranı’‘uluslararası araştırma ağlarındaki görünüm‘, ‘uluslararası öğrenci oranı’uluslararası akademisyen oranı‘mezun istihdamı’‘sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetler’‘işverenlere göre saygınlık‘ ve ‘akademisyenlere göre saygınlık’ alanlarından oluşan dokuz kriterin farklı oranlarda dikkate alınmasıyla oluşturuluyor.   

Sıralamada 9 ayrı kategori yer alıyor 

QS üniversiteler sıralaması, "akademisyen başına düşen atıf", "akademisyen/öğrenci oranı", "uluslararası araştırma ağlarındaki görünüm", "uluslararası öğrenci oranı", "uluslararası akademisyen oranı", "mezun istihdamı", "sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetler", "işverenlere göre saygınlık" ve "akademisyenlere göre saygınlık" alanlarından oluşan 9 kriterin farklı oranlarda dikkate alınmasıyla oluşturuluyor.   

"2019’dan bu yana en yüksek sıralamayı elde ettik"

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, bu yıl yükselen performansa dikkat çekerek QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2024 ile ilgili şu sözleri kaydetti: 

“Bu sene dünyada 514. sıraya yükselerek, ilk yüzde 35’lik dilimde yer aldık. Ancak Boğaziçi Üniversitesi olarak bunu yeterli bulmuyoruz. Türkiye’nin lider üniversitesi olarak ilk 200, hatta ilk 100’ü hedeflememiz gerekir. Ancak sadece üniversite sıralamalarında daha yüksek sıralar elde etmeyi kastetmiyorum. Başta ülkemize, ardından dünyaya daha fazla katma değer sunmak, istihdam ve sürdürülebilirlik gibi tüm alanlarda en iyisini ortaya koymak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Belçika'da 'cinsellik eğitimi' tepkisi: Okullar ateşe verildi Belçika'da 'cinsellik eğitimi' tepkisi: Okullar ateşe verildi