Afganistan'daki gelişmelerin ardından BM'nin İsviçre'nin Cenevre şehrindeki genel merkezinde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından konuyla ilgili acil durum toplantısı yapıldı.

UNHCR adına toplantıda alınan kararlarla ilgili konuşan BM sözcüsü Shabia Mantoo, uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunarak yurt dışına kaçmış ve iltica talebinde bulunan Afganistan uyruklu kişilere destek verilmesi gerektiğini kaydetti.

Afganların, Taliban rejimi altında büyük bir risk altında olduğunu ifade eden Mantoo, "Afganistan'ın büyük bir bölümünde güvenlik ve insan hakları durumu hızla bozuluyor ve ülkeye acil insani yardım gerekli. Bu sebeple BM, tüm üye devletleri "daha önce uluslararası korumaya ihtiyaçları olmadığına karar verdiği Afgan vatandaşların zorla ülkelerine geri gönderilmesine son vermeye çağırıyor." diye konuştu.

"8 ay içinde 550 bin Afgan, ülke içinde yer değiştirdi"

Euronews'in haberine göre, Shabia Mantoo ayrıca BM'nin tüm dünya ülkelerine yaptığı bu çağrısını daha da ileriye götürerek, "Afgan sığınmacıların zorla sınır dışı edilmesini yasaklamasını" istediğini söylerken, "Afganistan'da 2021 başından bu yana 550 bin Afgan, çatışmalar ve güvensizlik nedeniyle ülke içinde yerlerinden edildi. Ülke dışına kaçabilen düzensiz göçmenlerin sayısı az. Birçoğu Afganistan'ın komşu ülkelerine gitti. Durum daha da kötüleşiyor." dedi.

Amazon çalışanları: 'Robotlara daha iyi davranılıyor' Amazon çalışanları: 'Robotlara daha iyi davranılıyor'

Mantoo son olarak birkaç devlet tarafından alınan Afgan sığınmacıların sınır dışı edilmesini geçici olarak askıya alması uygulamasını da memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Taliban'dan genel af açıklaması: Herkes işine geri dönsün

Afganistan'ın büyük kısmında kontrolü ele geçiren Taliban, genel af ilan edildiğini belirterek tüm devlet memurlarından ve özel şirket çalışanlardan işlerine dönmelerini istedi.

Örgütten yapılan açıklamada, "Herkes için genel af ilan edilmiştir. Bu nedenle tam bir güvenle normal rutin işlerinize geri dönmelisiniz." denildi.

Ancak örgütün başkenti ele geçirmesinin ardından bankalar, devlet daireleri ve özel sektör çalışanları işlerine dönmüş değil. Birçok kişi, intikam saldırıları ve infazlar yaşanabileceği gerekçesiyle gizlenmeye devam ediyor.

Bazı şehirlerde ise Taliban militanlarının ev ev dolaşıp eski hükümet çalışanı kişileri aradıkları ifade ediliyor.