Almanya'nın en çok satan günlük gazetesi Bild, “Erdoğan sona mı geldi? Katı otokrasisi 20 yıl sonra dağılıyor mu?” başlıklı bir makaleye yer verdi.

Erdoğan'ın salı günü canlı yayında rahatsızlanmasıyla ilgili söylentilere değinen gazete, Türkiye'den birçok uzmana göre Erdoğan'ın artık güç kaybettiği yorumunu yaptı. Erdoğan'ın önceki gün Akkuyu Nükleer Santrali'nin açılışında yayınlanan konuşmasında da çok solgun göründüğünü kaydeden Bild, Erdoğan’ın siyasi olarak da güç kaybettiğini, anketlerde hiç olmadığı kadar gerilediğini ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladı.

Bild, TL’de son dönemde yaşanan değer kaybıyla ilgili bir grafik de paylaştı.

Bild'e konuşan Alman Sosyal Demokrat Parti üyesi Macit Karaahmetoğlu, “Cumhurbaşkanı birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı. Türkiye ekonomik olarak çöküşün eşiğinde” dedi.

FAZ muhabiri Gazeteci Eren Güvercin ise, "Erdoğan hem siyasi hem de sağlık açısından hasta. Karizması ve güçlü söylemi solup gitti" dedi.

Viyana Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nden Prof. Yavuz Köse ise, Erdoğan'ın vücut dili ve tavrının "yorgunluk belirtileri gösterdiğini" ileri sürdü. 

Köse, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kadınlar arasında da desteğin azaldığına yer vererek "pek çok kadın seçmenin Erdoğan'a ve AKP'ye sırt çevirmesi muhtemeldir." dedi. Buna örnek olarakta "Cumhurbaşkanının aşırı muhafazakar ve kadın düşmanı çizgisini" gösterdi.

Son anketlere göre Kılıçdaroğlu’nun önde olduğunu yazan gazete, Erdoğan’ın yaşadığı oy kaybını da grafikle gösterdi.

‘DİNDAR KESİM DE RAHATSIZ’

Bild ayrıca Erdoğan'ın iktidarında yapılan ihlalleri sıraladı. Listenin uzun olduğunu kaydeden gazete, 6 Şubat depremleri sonrası yardımlarda yaşanan krize, yolsuzluklara ve ekonomik krize dikkat çekti. TL'nin hızla değer kaybettiğini yazan gazete, özellikle gençlerin durumunun giderek kötüleştiğini ifade etti.

Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu

Haberde, kadınlar arasında da Erdoğan'a desteğin düştüğü, birçok dindar Türk'ün de dinin siyasete alet edilmesinden rahatsızlık duyduğu yorumu yer aldı.