Aşağı Avusturya Eyaleti Tulln bölgesinde, bahçıvanlık yapan, Osman Güneş (60), yanlışlıkla kendisine ödenen parayı günah diyerek geri ödedi.

Güneş, olayı şu şekilde anlattı:

“Türkiye’ye izine gidecektim. Biriktirmiş olduğum paramı, çok yer kaplamasın diye, 100 euro’luk banknotları 500 euro’luk banknotlarla değiştirmek için bankaya gittim.

50 adet 100 Euro vezneye vererek, 10 adet 500 euro’luk banknot istedim.” diyen Güneş, banka çalışanının çok fazla para verdiğini fark ettiğini söyledi. 

Avrupa ülkelerinde kış saati uygulaması yarın başlıyor Avrupa ülkelerinde kış saati uygulaması yarın başlıyor

Kendisinin 5 bin Euro verdiğini, ancak burada 10 bin Euro olduğunu söyleyerek, yanlışlığın düzeltilmesini istedi. Banka çalışanı, tekrar para sayma makinesine bakarak, “hayır siz 10 bin Euro verdiniz” dedi.  

Osman Güneş, bir an tereddütte kalarak, tekrardan itiraz etti. Banka çalışanı, yeniden para sayma makinesinde yazan rakama bakarak, orada yazan 10 bin euro’da ısrar ederek, parayı almasını söyler. 

"Gece Uyuyamadım"

Virgül’ün haberine göre eve gelen Güneş, hesabında bir yanlışlık olmadığını ve bankanın fazla para ödediğinden emin olur.

Oğlunu arayarak durumdan haberdar eder ve banka ile iletişime geçmesini ister. Pazartesi meydana gelen olaydan sonra, banka aranır.

Bankayı arayan Osman Güneş’in oğlu, nihayetinde banka müdürüne ulaşır. 

Pazartesi günkü hesaplarında bir açık olup olmadığı sorulduğunda, banka müdürü evet 5000 Euro açık olduğunu belirtir. 


''Gazetelere İlan Verecektik''

Bankaya giden Osman Güneş, yanlışlıkla ödenen 5 bin Euro’yu iade eder.

Banka müdürü, yanlışlık fark edilince, güvenlik kameralarının incelendiği ama Güneş’in kimliğini tespit edemediklerini, bu nedenle maskeli fotoğraflarını medyada yayınlatarak, Güneş’e ulaşmayı düşündüklerini ifade eder. 

Parayı teslim ettikten iki gün sonra Türkiye’ye izine giden Güneş, döndüğünde banka tarafından tekrar arandığını ve bankaya davet edildiğini söyledi. 

Osman Güneş’in parayı iade ettiğine dair bir belge imzaladıktan sonra, banka teşekkürlerini sunmak için kendisine bir hediye sepeti verildiğini belirtti.