İzmir'den, Van Ferit Melen Havalimanı'na SunExpress'in yaptığı ilk gece uçuşu nedeniyle Van'daki Elite World Hotel'de düzenlenen törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da katıldı. Törendeki konuşmasının ardından salondan ayrılan Bakan Yıldırım, bu sırada, İzmir'den toplantıya katılan gazeticilerin EXPO 2020 çalışmalarına yönelik sorularını yanıtladı. EXPO 2020 için İnciraltı'nda yapılan plana Büyükşehir ve Balçova belediyelerinden gelen itiraza bakan Binali Yıldırım, sert tepki verdi.

Bakan Yıldırım, "Yazık oluyor İzmir'e. İzmir'e bu haksızlığı yapmaya kimsenin hakkı yok. Kusura bakmasınlar. Ben de gazetelerde gördüm arkadaşlar. Önlemse alınır. Bu işleri, hem Büyükşehir, hem Balçova belediyesiyle görüştük. Kanun buna göre çıkarıldı. Çocuk oyuncağı değil ki" dedi.

İzmir'in EXPO'yu kazanması için yola çıktıklarını, her fırsatta her diyalogta EXPO'yu dile getirdiklerini dile getiren Bakan Yıldırım, "Yola çıkıyoruz, EXPO getireceğiz İzmir'e diyoruz. Herkes canhıraş bir şekilde çalışıyor, ülke ülke dolaşıyoruz. Yabancılara ilk sözümüz İzmir ve EXPO diyoruz. Bir yandan bunları yaparken, bir yandan da böyle eften püften konulardan itiraz edip kafaları bulandırmak doğru bir şey mi arkadaşlar? Bu kadar çalış çabala sonunda birisi çıkıyor ve `ben bunu beğenmedim' diyor. Kardeşim biz beraber yaptık bunları. Bana getirdiniz, `şu yasayı çıkarın, önceki sefer işte imar sorunları vardı, yer sorunları vardı, onun için kaybettik' dediniz. Getirdiniz yasayı, istediğiniz gibi çıkardık. Her yorulduğunuz yerde aynısını yapacak halimiz yok ya. Kusura bakmayın" dedi.

YENİ YIL MESAJI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ayrıca İzmirliler'e de yeni yıl mesajı göndererek, "Yeni yıl İzmirimize, ülkemize, milletimize iyilikler, esenlikler getirsin. Barış ve huzur getirsin. Sağlık ve sıhhat içerisinde daha nice güzel günleri ülkemizle milletimizle beraber idrak etmeyi Cenab-ı Mevlamdan niyaz ediyorum. Ve tüm İzmirli hemşehrilerimin yeni yılını şimdiden tebrik ediyorum" dedi.TY(AÖ/AAA)