Antalya'nın Kemer İlçesi'nde Grand Haber Otel'de düzenlenen S.S. Tüm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Merkez Birliği Esnaf Toplantısı başladı. İki gün sürecek toplantıya, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çankal, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, Türkiye Milli Kooperatifleri Başkanı Muammer Niksarlı, S.S. Tüm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Merkez Birliği Başkanı Cemil Ok ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Apaydın, Türk şoförünün her zaman devletin yanında olduğunu belirterek, devletin de şoförünü koruması gerektiğini söyledi. Yeni düzenlemeyle kar lastiği kullanımının zorunlu hale geldiğini kaydeden Başkan Apaydın, piyasada kar lastiği bulunmadığı için şoförlerin sıkıntı yaşadığını kaydetti. Kar lastiği kullanımının 1 Aralık'tan itibaren geçerli olacağını hatırlatan Apaydın, "Piyasada kar lastiği yok. Ancak 1 Aralık'tan, yani yarından itibaren trafik polisleri, kar lastiği olmayanlara ceza kesecek. Olmayan bir şey bizden isteniyor. Bu lastik piyasada bulunmuyor" diye konuştu.

'BÜTÜN DERDİMİZ, CANINIZI KORUMAK'

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çankal ise sorunun çözümü konusunda takipçi olacaklarını belirtti. Yapılan düzenlemenin yerinde olduğuna dikkati çeken Çankal, "Bütün derdimiz sizlerin canını korumak. Ceza yazmaktan zevk almıyoruz, yüreğimiz sızlıyor. Sorunlarınızı yerinde ve zamanında bize iletin. Verdiğiniz dilekçe yerde kalmıyor" dedi.

KAÇAK MAZOT GÜMRÜKTEN GEÇMİYOR

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Metin ise konuşmasında mazot kaçakçılığına dikkati çekti. Bakan Yardımcısı Metin, "İnsanların kafasında, dışarıdan illegal yollarla gelen mazot, sanki gümrüklerden geçiyormuş gibi bir durum var. Böyle bir şey yok. Bunu kafanızdan çıkartın" dedi.

KAÇAKÇILIK İÇİN KOORDİNASYON KURULU OLUŞTURULDU

Akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili eylem planı koordinatörlüğünün Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda olduğuna vurgu yapan Metin, "Son Bakanlar Kurulu'nda, akaryakıt kaçakçılığı başta olmak üzere kaçakçılığı tamamen bitirmek ya da en az düzeye indirgemek için 6 bakanın içinde yer aldığı bir koordinasyon kurulu oluşturuldu. Bu kurula Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı başkanlık ediyor. Geçen ay yapılan toplantıda, 22 maddeden oluşan bir eylem planı hazırlandı. Bunun içinde 10 numara yağ konusu da var. Gerekli düzenlemeler yapıldı ve 10 numara yağ konusunda piyasanın disiplin altına alınması için çalışma başlatıldı" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından toplantıya katılan protokol üyelerine S.S. Tüm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Merkez Birliği Başkanı Cemil Ok tarafından teşekkür plaketi verildi. Toplantı yarın yapılacak oturumun ardından sona erecek.SY(SU/CK)