AVEG-KON tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Konfederasyon üyesi Yaşar Dündar, bugün saat 18:00 de Simmeringer Hauptstr. 181 adresinde bulunan Viyana Alevi Toplumu'nda düzenlenen bir anma töreni ile sonsuzluğa uğurlanacak.

BM Genel Sekreteri: "Gazze'deki durum ahlaki bir kara leke." BM Genel Sekreteri: "Gazze'deki durum ahlaki bir kara leke."

AVEG-KON imzalı açıklamada şu ifadeler dikkkat çekti:

"Dersim’in yiğit evladı Yaşar yoldaş, 70’li  yıllarda başlayan devrimcilik hayatında  birçok grevde, mücadelede ikircimsiz yerini alan, özgürlük ve sosyalizm davasına yürekten inanan inançlı, inatçı bir devrimci idi.

Mücadeleci ruhu,  devrimci aklı onu Hasan Kızılkaya yoldaş ile Eylül 1977 1 Mayıs mahallesi direnişinde saf tutturdu.

Çok sevdiği Ali Ekber Bahadır yoldaş ile Samandıra direnişinde polis ile çatıştı. Her kararlı devrimcinin uğrak yeri olan mapushane süreçlerini yaşadı. İşkenceli sorgulardan başı dik çıktı. Ödediği bedeller, mücadelede geri adım attırmadı. Disiplinli, gözüpek, cesur bir devrimci idi.

En çok da kitle örgütçülüğü yanı ile öne çıktı. Kah yüzlerce emekçiyi 1 Mayıs alanlarına taşıdı kah yerel bir sorundan yola çıkarak kitleleri düzene karşı harekete geçirdi.

Mücadelenin belli bir aşamasında koşullar Avrupa’ya yönünü döndürdüğünde de Yaşar yoldaş, devrimci çalışmanın içinde yer aldı. Önce yoldaşı oldu ailesinin. Çocuklarına korumacı yaklaşmadığı gibi onların devrimcileşmesi için emek verdi. Gurur duydu devrimcilik tercihi yapan çocuğu ve sevgilisi ile… Kah onlara aktardı deneyimlerini kah onlardan öğrendi."