Yirmi yılı aşkın süredir faaliyet gösteren ve Avrupa' da diaspora gazeteciliğinin önemli kurumlarından biri olan Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Berlin'de Türk- Alman İşverenler Birliği’nde (TDU) "Avrupa'da Medya Örgütlenmesi ve Türkiye'deki Son Siyasi Gelişmeler" başlığı altında düzenlemiş olduğu panel ile hedeflerini anlattı.

ATGB yeni hedeflerini ve yol haritasını çizdi

Yeni yönetim kurulu olarak hangi sorun ve sıkıntılara yoğunlaşacaklarını, önceliklerinin ne olacağını vurguladı. 24 Aralık akşamı gerçekleşen panele çeşitli dernek ve kurumların temsilcilerinin yanı sıra ATGB üyesi kimi gazeteci- yayıncı, Berlinli işinsanı ve kanaat önderi davetliler katıldı.

Kutsal Noel akşamına denk gelmesine rağmen panele olan ilgi büyüktü. Yeni yönetim Kurulu Başkanı Recai Aksu'nun açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, ikinci başkan Erdinç Utku, panelin organizasyonunu düzenleyen halkla ilişkilerden sorumlu yönetim kurulu üyesi Berlinli gazeteci Sadık Karslı ve yönetim kurulu üyesi M. Sefa Doğanay, sayman Ufuk Evlâ Bostan'ın yeni hedefler ve motivasyonlar üzerine kısa birer konuşma yapmaları ile devam etti.

ATGB Genel Sekreteri Erdoğan Karayel ise Türkiye'deki Siyasi Gelişmeleri anlatan karikatürleri ile katkıda bulundu.

Katılımcıların da katkılarıyla soru- cevap şeklinde ilerleyen panel, öneriler ve gerçek gazeteciliğin vurgulanması ile renkli ve canlı hale geldi.

Konusu “Avrupa'da medya örgütlenmesi ve Türkiye" deki siyasi gelişmeler" olarak belirlenen panel, kısa ve uzun vadeli planlanan hedeflerin aktarılması ve çözüm alternatiflerinin sunulması ile son buldu.

Avrupa’daki Türkçe medyanın tıkandığı alanlar, meslekiçi eğitim sorunları, özlük haklarının halen istenen düzeyde olmayışı, sendikalaşma bilincinin eksikliği, yerel, eyalet ve federal düzeydeki handikaplar konuşuldu ve genç neslin en kısa zamanda tecrübeli gazeteciler tarafından gönüllü olarak yetiştirilip sektöre kazandırılması gerektiği vurgulandı.

Avrupa'da yaşayan Türkiye kökenli gazeteciler olarak Avrupa sorunlarına eğilmenin önemi, gerekliliği ve göçmen kurumlar olarak tüm yerel ve federal kurum- kuruluşlarla şeffaf bir iletişim düzeyinin yakalanması gerektiği anlatıldı.

Yeni Başkan Aksu ise Avrupa’da gazetecilerin örgütlenmesinin ve ATGB gibi güçlü bir çatı altında birleşmesinin önemini vurgularken Türkiye’deki kaygı verici gelişmelere dikkat çekti. Tarikat ve cemaatlerin etkisi, basın özgürlüğü ihlalleri ve anti demokratik uygulamalara rağmen ülkenin geleceği için umutlu olduğunu belirtti. Ayrıca ATGB'nin yeni dönemde birleştirici, bütünleştirici bir dil kullanacağı, ötekileştirmeyi reddeden bir medya dili anlayışını hâkim kılıcı bir üslup edileceğinden bahsetti, tüm Berlinli üyelerin de yönetime dışarıdan katkılarını beklediğini vurguladı.

Türkiyeli gazetecilerin akreditasyon ve sendikalaşma gibi temel ve mutlak olan sorunlarının en kısa sürede iletişim kanallarının şeffaf ve donanımlı hale getirilmesi ile çözüleceği ifade edildi.

Yine Türk medyasında kullanılan dil ve üslup sorunlarına değinildi. 2. Başkan Erdinç Utku tarafından önerilen ve Avrupa Türk Gazeteciler Birliği’nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle 8 Ocak Pazar günü Brüksel’de Schuman Meydanı’nda “Türkiye’deki basın özgürlüğü ihlalleri ve yeni sansür yasasını” protesto edeceği ve “Gazetecilik suç değildir” başlığı altındaki eylemle Türkiye’deki gazetecilerin yalnız olmadığını vurgulayacağı belirtildi.

Hollanda: Gazeteci Serdar Karakoç için özgürlük çağrısı Hollanda: Gazeteci Serdar Karakoç için özgürlük çağrısı

Bilindiği üzere ATGB bundan yirmi yıl önce Frankfurt merkezli olarak kuruldu ve 29 Ekim 2022 de düzenlenen 8. Olağan Genel Kurulu'nda yeni yönetimini belirledi.