Hamburg Anadolu Alevileri Birliği (HAAK-BİR) ve Hamburg Alevi Kültür Merkezi (HAKM) tarafından düzenlenen ''Aşure Günü'' etkinliğinde birlik ve beraberlik mesajları verildi. Etkinliği her iki dernek kentin ayrı bölgelerinde kendi binalarında düzenlediler.


Alevi Birlikleri Federasyonu (AFB) İnanç Kurulu Kuzey Almanya Başkanı Bilal Şahin'in HAAK-BIR'de yaptığı duayla açılan ''Aşure Günü'' etkinliği, İnanç Grubu'nda bulunan Hüseyin Eren, Nurettin Tufan, Mustafa Şimşek, Murat Çomar ve Zehra Yavuz'un yardımlarıyla dağıtıldı.

 Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği konuşmaların yapıldığı etkinlikte Hamburg Eyalet Meclis Başkanı Carola Veit yaptığı konuşmada,  dünyaya açılan bir kapıyı sembolize eden Hamburg'da  180 farklı milletten yarım milyondan fazla göçmenin birlikte yaşamı zenginleştirerek toplumun parçası olduklarını belirtti.
Hamburg'da yaşayan Alevi toplumunun da kendi inançları ve gelenekleri doğrultusunda kentteki çeşitliliğin bir parçası olarak ayrı  bir renk kattığını vurguladı. Veit, eyalet hükümeti olarak farklı kültürlerin bir arada yaşamında önemli unsurları göz ardı etmesinin doğru olmayacağını belirterek Veddel ve Billbrok gibi bazı bölgelere yüzde 90 göçmen gençlerin yığılmasının doğru olmadığını, bunun çeşitlilik hoşgörüsüne uymadığına dikkat çekti. Veit, bu anlamda uyum kurulu ve göçmen Alevi ve Müslüman dini cemaatlerle birlikte gelecek yıl için yeni bir uyum konsepti hazırlandığını belirtti.Veit,Hamburg Eyalet hükümeti ile imzalanan Müslüman ve Alevi dinlerine tanınan hak eşitliği anlaşmasının herşeyi çok somut şekilde ifade ettiğini söyledi.

 CDU grup başkanı Wersich ise, Aşure etkinliğine katılmaktan büyük mutluluk ve huzur duyduğunu belirterek, dinler arası diyaloğun en yoğun yaşandığı bir kent olan Hamburg'da göçmenlerin yaşamı zenginleştirdiğini vurguladı.

 Hamburg Alevi Kültür Merkezi lokalinde yapılan Aşure Günü etkinliği de, HAAK-BIR'de olduğu gibi, konuşmalarla başladı.Yeni seçilen Yönetim Kurulu başkanı Özgür Yüksel,ikinci başkan Av.Mahmut Erdem,Kuzey Almanya Alevi Toplumu başkanı Cengiz Orhan ve Yönetim Kurulu üyesi Şeref Arslan'ın, 'Aşure Günü' etkinliğine  gelen ezici çoğunluğu kadın dernek üyeleri ve misafirlerle tek tek ilgilenmeleri dikkat çekti.