2012 yılında Almanya'nın Köln kentinde kurulan Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) tarafından, dün Paris'te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'ne yönelik düzenlenen silahlı saldırı ile ilgili yazılı bir açıklamada yapıldı. 

Açıklamada "ASM, tüm Demokratik Kamuoyunu ve insan hakları kuruluşlarını bu ve benzeri ırkçı faşist saldırılara karşı seslerini yükseltmeye, Sürgünde tutuklamalara, katliamlara, saldırılara karşı çıkmaya ve mücadele etmeye çağrıyor!" ifadeleri dikkat çekti.

İşte kısa adı ASM olan Avrupa Sürgünler Meclisi imzalı o açıklama:

"Paris'te Ahmet Kaya Kültür Merkezine ve Kürt işyerlerine dönük ırkçı faşist saldırı sonucu 3 insan katledildi. 3 insan yaralandı.

Paris'te meydana gelen bu saldırı, akıllara 9 Ocak 2013’te Paris'te Sürgünde Katledilen, Üç Yurtsever Kürt Kadını (  Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ) getirdi. Türk devleti bağlantılı gerçekleştirilen katliam ve katliamlara, AB devletlerinin sessiz kalması, askeri ve ekonomik çıkarları gereği onaylayan politik tutumlar benimsemesi, Türkiye’de faşizmin zulmünü, saldırganlığını ve pervasızlığını cesaretlendirmektedir. 

Leipzig’de yolcu otobüsü devrildi: 5 ölü, 20 yaralı Leipzig’de yolcu otobüsü devrildi: 5 ölü, 20 yaralı

23 Aralık`ta Paris`te yapılan saldırı ve katliam, 9 Ocak 2013 katliamının devamıdır. Fransa devleti saldırıyı ve katillerin TC ile olan bağlantılarını tüm çıplaklığıyla açığa çıkartıp, mahkum eden politik tutum almayınca, dünkü katliama ve saldırganlığa da zemin hazırlamıştır.

Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM)  dünkü ırkçı, faşist saldırı sonucu sürgün yaşamda hayatlarını kaybeden; Sanatçı Mir Perver, kadın aktivist Emine Kara ( Evin ) ve yurtsever Abdurrahman Kızıl`ın canice katledilmesini kınıyor ve hayatlarını kaybedenlerin ailelerine, yakınlarına, mücadele arkadaşlarına baş sağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyor.

ASM, tüm Demokratik Kamuoyunu ve insan hakları kuruluşlarını bu ve benzeri ırkçı faşist saldırılara karşı seslerini yükseltmeye, Sürgünde tutuklamalara, katliamlara, saldırılara karşı çıkmaya ve mücadele etmeye çağrıyor!"