Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) tarafından yapılan bir açıklamada, "Avrupa Sürgünler Meclisi olarak, UFUK BEKTAŞ KARAKAYA yoldaşımızı kaybetmenin derin üzüntüsüyle, ailesinin, tüm dost ve yoldaşlarının acılarını paylaşıyor ve başsağlığı diliyoruz." denildi.

İşte ASM imzalı o açıklama:

Uzun süredir yakalandığı kanser hastalığıyla mücadele eden UFUK BEKTAŞ KARAKAYA yoldaşımız yaşama veda etti.

Türkiye’de devrimci mücadele içerisinde aktif yer alan, 12 Eylül sürecinde uzun yıllar tutsaklık yaşayan ve 1988’de Kırşehir Hapishanesinden tünel kazarak 18 devrimciyle birlikte firar eden Ufuk Bektaş Karakaya, hapishaneden kaçtıktan sonra 1989 da Almanya’ya gelmiş ve Sürgün yaşamını yine mücadele içinde geçirmiştir.

Gültekin: Madımak’ı hatırlama kültürü AKP’den önce de yoktu Gültekin: Madımak’ı hatırlama kültürü AKP’den önce de yoktu

Uzun yıllar Köln kentinde TÜDAY gibi demokratik kurumlarda faaliyetlere katılan Ufuk Bektaş Karakaya, ASM ( Avrupa Sürgünler Meclisi) Yürütme Kurulunda 2 dönem görev yapmış ve yapılan çalışmalara emek katmış bir yoldaşımızdı.

Yine Sürgün yaşama içerisinde yayımladığı “Bitmeyen Sürgün” ve “Benim adım Dilaver” isimli kitap çalışmalarıyla üretme ve devrimci mücadele içinde kendisinde oluşan tecrübeleri gelecek kuşaklara aktarma gayreti içinde olan biriydi. “Ölüm bizim için değil”, diyen ve Hastanede tedavi sürecinde son aylarda dost yoldaş ve devrimci kurum temsilcilerinin sıkça ziyaret ettiği Ufuk Bektaş Karakaya, İnsan ilişkilerinde sıcak, mütevazi ve paylaşımcı özellikleriyle, tanıdığı tüm kesimlerin kalplerine giren Ufuk Bektaş Karakaya’nın yaşamını kaybetmesi bir çok devrimci, demokrat kesimi üzmüştür.

Avrupa Sürgünler Meclisi olarak, UFUK BEKTAŞ KARAKAYA yoldaşımızı kaybetmenin derin üzüntüsüyle, ailesinin, tüm dost ve yoldaşlarının acılarını paylaşıyor ve başsağlığı diliyoruz.

UFUK BEKTAŞ KARAKAYA UNUTULMAYACAK, MÜCADELEMİZDE YAŞAYACAKTIR!