Şu ana kadar 912 kişinin hayatını kaybettiği, 5 bin 385 kişinin yaralandığı ve 2 bin 818 binanın yıkıldığı deprem ile ilgili Alman medyası geniş yer verdi.

Alman medyasına yansıyan haberlere göre, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bir açıklama yaparak, „Türkiye‘nin yanındayız ve tabii ki yardım edeceğiz“ dedi. 

ACILARINIZI PAYLAŞIYORUZ

Scholz, yapıtğı yazılı açıklamada, „Acılarını paylaşıyor ve Türkiye‘nin yanında olduğumuzu özellikle belirtiyoruz. Hayatını kaybedenlerin sayısı sürekli artıyor. Bunun için çok üzgünüz, yakınlarına sabırlar diliyoruz, depremden zarar görenler ve diğer mağdurların yanındayız“ dedi.

Macron'dan ittifak çağrısı: Aşırı sağa karşı birlik olalım! Macron'dan ittifak çağrısı: Aşırı sağa karşı birlik olalım!

EN HIZLI ŞEKİLDE YARDIM GİDECEK

Dışişleri Bakanı Annanela Baerbock da, „pazartesi sabahı bu kötü haberle sarsıldık. En hızlı şekilde yardımları yola çıkaracağız. Yakınları ölenlerle dayanışma içinde olduğumuzu bildiririz. Mağdurlara, ölenlerin yakınlarına, ailelerine sabırlar diliyoruz“ dedi.

HER TÜRLÜ İLAÇ VE ANTİBIYOTİK

Almanya‘daki çeşitli Türkiye kökenli kuruluşlar da, deprem bölgelerine ve etkilenenlere yardım için hazırlıklar yapıyor. Türk-Alman Sağlık Vakfı, deprem bölgesine, başta antibiyotik olmak üzere ilaç yardımı ve soğuğa karşı battaniye vb. yardımları için ilgili bakanlıklarla görüşmeye başladı.  Vakıf Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bilgin, „Özellikle yaralı kurtulanlar için antibiyotik ve diğer ilaçları toplayacağız. Sağlık Bakanlığı ile temasa geçtik“ dedi.