Köln: Irkçı saldırının yıl dönümünde Cumhurbaşkanı konuşacak Köln: Irkçı saldırının yıl dönümünde Cumhurbaşkanı konuşacak

Alman kamu demir yolu şirketi Deutsche Bahn'dan (DB) yapılan açıklamada, Demiryolu Çalışanları Sendikası'nın (EVG) 50 saatlik uyarı grevinin son anda önlendiği belirtildi.

Açıklamada, DB ve EVG'nin Frankfurt İş Mahkemesi'nde uzlaşmaya vardığı belirtildi.

Açıklamada, şirketin yaklaşık 50 bin tren seferini ve buna bağlı olarak vardiya ve görev dağıtım planlarını yeniden oluşturma gibi büyük bir zorlukla karşı karşıya bulunduğu kaydedildi.

EVG'den yapılan açıklamada ise grev çağrısının bazı diğer demir yolu şirketleri için hala geçerli olduğu, şimdilik sadece DB ile iş bırakma eyleminin iptal edildiği bildirildi.

DB, söz konusu uyarı grevini önlemek amacıyla, iş bırakma eyleminin "orantısız" ve "müşterilere ve üçüncü taraflara" zarar verdiği gerekçesiyle Frankfurt İş Mahkemesi'ne acil başvuruda bulunmuştu.

EVG, DB’nin düşük ve orta gelirli çalışanlar için yüzde 10 ve daha yüksek gelirli çalışanlar için yüzde 8 zam ve artan yaşam maliyetlerine karşı bir kereye mahsus 2 bin 850 avroluk ödeme teklifini reddetmiş, yaklaşık 180 bini DB’de bulunan 230 bin çalışanın ücretlerine yüzde 12 zam veya ayda en az 650 avro daha fazla ücret talep etmişti.