Çevre aktivisleri, Nordrhein-Westfalen Eyaleti’nin Garzweiler bölgesinde bulunan bir maden ocağındaki vinçleri işgal ederek, kazı çalışmalarını geçici olarak engelledi.

Ganime Gülmez

1 Ekim cuma günü sabah 04.00 sularında 21 kişiyle başlayan işgal, yaklaşık on saat sürdü.

Bu bölgede yıllardır inşaat makineleri işgal edilerek, kazı çalışmalarının durdurulması talep edilmekte. Bu işgaller sırasında çok sayıda genç aktivist gözaltına alındı ve tutuklandı.

Almanya’nın çeşitli şehirlerinden bölgeye gelip işgali gerçekleştiren 21 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 3 kişi serbest bırakılırken 18 kişi hakkındaki işlemler devam etmekte.

Tüm gözaltı ve tutuklamalarda, olay bölgesine gidip dayanışma konseri veren Lebenslaute müzik grubu, bu kez de Garzweiler’deki maden ocağına giderek bir protesto konseri gerçekleştirdi.

Berlin'in merkezinde polis araçları yakıldı Berlin'in merkezinde polis araçları yakıldı

Fridays For Future çatısı altında iklim protestolarına katılan onlarca kurum, Cuma gününden bu yana, 18 kişinin serbest bırakılması için yaptığı basın açıklamalarını yinelemeye devam ediyor.

Gözaltındaki aktivistlerin serbest bırakılması için gönderilen uluslararası dayanışma mesajları da yinelenmeye devam ediyor. (Foto: dpa)