2 Haziran günü evinde öldürülen Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke cinayeti, Almanya'da aşırı sağa karşı mücadeleyi yeniden gündeme taşıdı. 

KASSEL'DE 10 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

"Medyanın Walter Lübcke cinayetini sağ hareketleri radikal olarak göstermek üzere kullandığını" savunan Sağ Parti’nin (Die Rechte) Almanya’nın Kassel kentinde Cumartesi günü yaptığı eylem çağrısına katılım beklenenden çok az oldu.

Kentte aşırı sağcıların eylem düzenleyeceği haberi üzerine yaklaşık 10 bin kişi protesto için sokağa çıktı. Emniyet yetkilileri, Sağ Parti'nin (Die Rechte) eylemine 500 kişilik katılım beklendiğini ancak saat 12:00'de düzenlenmesi beklenen eyleme 120'ye yakın aşırı sağcının katıldığını açıkladı.

Kassel Valiliğinin Sağ Parti'nin eyleminin yasaklanması için Hessen Eyalet İdare Mahkemesi’ne yapmış olduğu başvuru reddedilmişti.

Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht, Sağ Parti'nin eylem düzenleme kararına tepki gösterdi. Vali Lübcke cinayetinin sadece birkaç hafta önce işlendiği bir ortamda Sağ Parti'nin eylem düzenlemesini eleştiren Lambrecht, "Nefreti körükleyen bu insanların Kassel sokaklarında yürüyüş düzenleyecek olması çirkin ve ikiyüzlü" ifadesini kullandı.