Nisan ayının sonlarına doğru Aşağı Saksonya Eyaletine bağlı Friesland bölgesinde ilk etapta 100 kişiye tuzlu solüsyonlarla aşı yapıldığı ortaya çıkmıştı. Polisin araştırmalarına göre tahmin edilenden çok daha fazla insan bu aşılardan yaptırmış olabilir.

Almanya'da Türk istihbaratı için casusluk davası başladı Almanya'da Türk istihbaratı için casusluk davası başladı

Tuzlu solüsyonla aşılama
Nisan ayının sonlarına doğru Friesland bölgesinde (Aşağı Saksonya Eyaleti) 100 kişiye tuzlu solüsyonlarla aşılar yapıldığı ortaya çıkmış ve bu ülke genelinde tepkilere neden olmuştu. Polisin araştırmalarına göre tahmin edilenden çok daha fazla insan bu aşıları yaptırmış olabilir.
Sayı tahmin edilenden fazla
Friesland Bölge Başkanı Sven Ambrosy (SPD) düzenlediği basın toplantısında, 5 Mart ile 20 Nisan arasında aşılanan 9 bin 673 kişiden toplam 8 bin 557 kişinin bu aşılardan olmuş olabileceğini iddia etti. Yetkililer şimdi söz konusu tarih aralığında aşı olan herkesin antikor testlerini kontrol etmeye hazırlanıyor.
Düşen şişeleri karıştırmıştı
Nisan ayının sonunda, Schortens (Aşağı Saksonya Eyaleti) yakınlarındaki bir aşı merkezinin çalışanı, aşıyla birlikte bir şişe düşürdüğünü, sonrasında söz konusu şişeleri karıştırdığını itiraf etmişti. Daha sonra o gün aşılanan 100'den fazla kişinin antikor testleri negatif çıkmış ve skandal ülke gündemine oturmuştu.