Karara göre muhalefetteki CDU ve CSU'nun talep ettiği şekliyle Jobcenter’in (İş Ajansı), iş bulmaya yönelik sorumluluklarını yerine getirmeyenlere ve randevularına sadık olmayanlara ilk günden itibaren yaptırım uygulanacak.

Varılan anlaşmaya göre sosyal yardım alan bir kişi, iş bulma ajansındaki bir randevuya gitmediğinde, alacağı yardım miktarından yüzde 10’luk bir kesinti olacak. Yükümlülüklerini ikinci kez yerine getiremezse, tek kişi için aylık 503 Euro olan standart ücret, iki ay boyunca yüzde 20 oranında düşürülecek. Yükümlülüğün üçüncü kez yerine getirilmemesi durumunda üç ay süreyle yüzde 30 kesinti yapılacak.

Köln: Irkçı saldırının yıl dönümünde Cumhurbaşkanı konuşacak Köln: Irkçı saldırının yıl dönümünde Cumhurbaşkanı konuşacak

Üçlü koalisyon hükümetinin (SPD, Yeşiller ve FDP) hazırladığı yasa tasarısında yardım alacakların birikimleri ve ikamet ettikleri evin uygunluğuna 24 ay boyunca dikkat edilmeden yardım edilmesi öngörülüyordu. Muhalefetteki CDU/CDU'nun isteği doğrultusunda bu süre 12 aya indirildi. Yardım alacak kişinin birikim miktarı üst sınırı da 60 bin Euro’dan 40 bin Euro’ya indirildi. Aynı evde yaşayan hane halkından diğer kişiler için üst birikim sınırı 15 bine Euro’ya düşürüldü.