Almanya, ABD Temsilciler Meclisi’nin UCM kararını eleştirdi Almanya, ABD Temsilciler Meclisi’nin UCM kararını eleştirdi

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Süddeutsche Zeitung'un (SZ) ve Reuter haber ajansı'nın hükümet yetkililerine dayandırarak yazdığı habere göre, Almanya NATO’nun yüzde 2’lik kotasına uyma planından vazgeçti.

Bu plandan, Dışişleri Bakanlığı’nın çekinceleri gerekçesiyle vazgeçildiğini yazıldı.

Bakanlığın mevcut yasal durumun yeterli olduğunu düşündüğü kaydedildi. Ayrıca NATO gerekliliklerinin değişebilme ihtimali nedeniyle kesin bir yüzdenin yasal olarak belirtilmesinin sorunlu olduğu vurgulandı. Alman hükümeti her yıl ekonomik verinin en az yüzde ikisini savunmaya harcamayı planlamıştı. Mevcut bütçe taslağına göre, kotanın yıllık olarak karşılanması yasal olarak bağlayıcı değil. NATO kotasının uygulanmasına yönelik hazırlanan rapora göre, mevcut kuralın, NATO kotasının beş yıllık bir ortalamada karşılanabileceği, ancak her bir yılda karşılanması gerekmediği de belirtildi.

SCHOLZ NATO ZİRVESİ SONRASI AÇIKLAMIŞTI

Vilnius'taki NATO zirvesinden sonra Şansölye Olaf Scholz, gelecek yıldan itibaren her yıl gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) en az yüzde ikisini savunmaya yatırma sözü vermişti. Federal hükümetten alınan bilgilere göre ise mevcut yasada herhangi bir değişiklik olmayacak. Bu pasaj yasadan çıkarıldığı için, NATO kotasına yıllık uyum halen yasal olarak bağlayıcı değildir. Ulusal güvenlik stratejisi ve Bundeswehr özel fonu yasası, hedefe yalnızca "ortalama olarak birkaç yıl içinde" ulaşılması gerektiğini belirtiyor. Bu konudaki kriter ise beş yıl.