Aralarında Alman kadın milli takımı oyuncularının da bulunduğu çok sayıda kadın futbolcunun, bugüne kadar karşılaştıkları sözlü ve fiziki tacizleri açıklaması, Alman futbol camiasında deprem etkisi yarattı.

Kadın futbolcular açıkladı

NDR Televizyonu ve Süddeutsche Zeitung tarafından yapılan araştırmaya göre, birçok kadın futbolcu düzenli olarak tacizle karşı karşıya. ARD Televizyonundaki "Panorama" programında, Almanya ve Avusturya arasındaki Avrupa Şampiyonası çeyrek finallerinin ardından Perşembe akşamı mevcut ve eski oyuncular iddialarla ilgili açıklamalarda bulundular. Almanya kadın milli takımı eski futbolcularından Tabea Kemme de, geçenlerde bir takım arkadaşı hakkında; "O da çok seksi, değil mi?'' dendiğini, Werder Bremen'in Bundesliga oyuncusu Saskia Matheis ise bir adamın, "Kadın futbolu at yarışı gibidir.'' dediğini iddia etti. Milli kaleci Almuth Schult'a ise bir gazeteci sadece lezbiyen kadınların futbol oynayabileceğini ima ederek; "Takımda bir kadını değil de bir erkeği seven birkaç kişiden biri olmak nasıl bir duygu?" ifadelerini kullanmıştı. Kadın futbolcular ayrıca, seyircilerden ve hatta antrenörler ile personelden müstehcen yorumlarla karşılaştıklarını, hayranlarla fotoğraf çekerken ise kalçalarına el koymak gibi cinsiyetçi davranışlarla karşılaştıklarını açıkladılar.

Kulüp ile yollarını ayırdı

Bundesliga kulüplerinde de kadın futbolculara karşı cinsiyetçi tutumların devam ettiğini söyleyen adını vermek istemeyen bir oyuncu, antrenörü ile yaşadığı bir olay hakkında konuşarak, "Bir takım arkadaşımın kıçı hakkında yorumlar yapıyordu. Sonra başka bir oyuncuya baktı ve onun ne kadar seksi olduğunu söyledi.'' ifadelerini kullandı. Öte yandan takım arkadaşları da adı açıklanmayan antrenörün sözlerini doğruladı. Tüm bu yaşananlar üzerine ise söz konusu adı açıklanmayan kulüp ile teknik direktör yollarını ayırdı. ARD ayrıca "Panorama" programında, Alman takımının İngiltere'deki Avrupa Futbol Şampiyonası'nda çeyrek final maçının ardından 21 Temmuz Perşembe günü (Bu akşam) saat 23:15'te konuyla ilgili ayrıntılı bir rapor yayınlayacağını açıkladı.

Kadın doktor Safiye Ali'nin adı bir caddeye verildi Kadın doktor Safiye Ali'nin adı bir caddeye verildi