Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde kaybedilenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan Kongre'de ‘Emperyalist savaşa, Kürdistan’ın işgaline ve yoksullaşmaya karşı örgütlenelim’ sloganı ve dövizleri dikkat çekti.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan AVEG-KON Eş Başkanı Serpil Aslan, yoksulluğun, krizin, emperyalist savaşların halkları kamplaştırma saldırıları karşısında örgütlü mücadeleye her zamankinden daha fazla sarılınması gerektiğinin altını çizdi. 

AGİF’in bir yıllık döneminde yürüttüğü faaliyetlerin bir kesiminden oluşan sinevizyon gösterimin ardından Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), sosyalist gençlik örgütü Young Struggle, genç kadın örgütü Zora ve Pride Rebellion temsilcileri konuşma yaptı.

Bakanlık açıkladı: DİTİB imamları Almanya'da eğitilecek Bakanlık açıkladı: DİTİB imamları Almanya'da eğitilecek

SKB temsilcisi toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı yeni dönemde AGİF ile devrimci iş birliği temelinde mücadeleyi büyüteceklerini belirterek, AGİF’e başarılar diledi.

Young Struggle, Zora ve Pride Rebellion temsilcileri de Almanya’da artan yoksulluk ve ekonomik krize karşı emekçilerin mücadele olanaklarının arttığını, 30 yıllık deneyime sahip AGİF’in bu süreçte kavgayı büyüteceklerinden emin olduklarını vurguladılar.

“KRİZİN FATURASINI ÖDEMEYECEĞİZ”

AGİF 28. Kongresinde gelecek dönem perspektifleri sunumun ardından delegeler tartışmalarını yürüttü. Dünya’daki enerji krizinin en çok emekçileri vurduğu, faturaların ödenemez hale geldiği belirtildi. Özellikle Almanya’da ortak mücadele olanaklarının geliştiği bu dönemde göçmenler cephesinden AGİF’in etkili bir rol oynayabileceği aktarıldı.

Kongrede emperyalist savaşlara, Kürdistan'ın işgaline ve yoksullaşmaya karşı sokak mücadelesini öne çıkaran kampanya tarzında bir örgütlenme çalışması yapılması gerektiği ön plana çıktı.

Kongrede ayrıca, sokak mücadelesini büyütürken, işçi ve emekçilerin mevzilerini büyütecek tarzda kurumsallaşma faaliyetinin bu dönemde ön plana çıkması gerektiği aktarıldı.

Kongrenin son bölümünde delegeler yeni dönem yönetim ve denetim kurulunu seçti.