ABD, 2021 İnsan Kaçakçılığı Raporu'nda Türkiye'yi çocuk asker kullanan ülkeler listesine aldı. Raporun tanıtımıyla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Türkiye'nin Suriye'de çocuk asker yetiştiren ve kullanan Sultan Murat Tümeni'ne "maddi destek" sağladığının tespit edildiğini söyledi.

Yetkili "Bu tümen Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu şemsiyesi altında faaliyet gösteren bir Suriyeli silahlı gruptur. Türkiye Hükümeti Sultan Murat Tümeni'ne Türk topraklarından geçiş dahil olmak üzere maddi destek sağlamıştır" dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Libya'da da çocuk askerlerin kullanımının söz konusu olduğunu savundu.

DW Türkçe'nin haberine göre, "Türkiye'ye özelde saygı göstermekle birlikte ilk kez bir NATO ülkesi çocuk askerlerin önlenmesi listesinde yer alıyor" diyen yetkili, "Saygı duyulan bölgesel bir lider ve NATO üyesi olarak Türkiye'nin Suriye'de ve Libya'da çocuk askerlerin yetiştirilmesi ve kullanılması konusunu ele alma imkânı var" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan'dan Fransa'ya 'Ermenistan'a silah' tepkisi Azerbaycan'dan Fransa'ya 'Ermenistan'a silah' tepkisi

"BİRLİKTE ÇALIŞMAYI UMUYORUZ"

Washington'un konuyu Ankara ile yapacağı görüşmelerde ele almak istediğini belirten yetkili, "ABD, Suriye ve Libya'daki çatışmalara katılmış olan tüm grupları çocuk asker kullanmamaya teşvik etme konusunda Türkiye ile birlikte çalışmayı umuyor ve Türkiye ile bu konuda uzun vadeli olarak da birlikte çalışmayı umuyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın çocuk asker kullanan ülkeler listesinde yer alan ülkeler şöyle: Afganistan, Burma, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, İran, Irak, Libya, Mali, Nijerya, Pakistan, Somali, Güney Sudan, Suriye, Türkiye, Venezuela ve Yemen.

Türkiye’nin çocuk askerleri önleme yasası listesine eklenmesi, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki basın toplantısında da gündeme geldi. Bakanlık sözcüsü Ned Price’a bu gelişmenin Ankara’nın Kabil’deki uluslararası havaalanını koruması için ABD ve Türkiye arasında yapılan görüşmeleri nasıl etkileyebileceği soruldu.

Raporun siyasi olmadığını, doğrulanabilir verilere ve analizlere dayandığını söyleyen Price, "Raporu, Türkiye ile Afganistan veya diğer ortak çıkarlarımız konusundaki yapıcı görüşmelerle ilişkilendirmek istemiyorum" dedi.