ABD'de başkanlık seçimleri için yayımlanan son ankete göre, Trump'ın rakibi Biden ile aradaki puan farkını kapattığı belirtildi.

ABD'de 3 Kasım'da düzenlenecek 59. Başkanlık Seçimleri öncesi, Trump ve rakibi Biden, ilk canlı yayın tartışmasını yarın yapacak. 

Ohio eyaletinin Cleveland kentinde yapılacak tartışmanın moderatörlüğünü ise Fox TV sunucusu Chris Wallace yapacak.

TRUMP İLE BIDEN ARASINDAKİ FARK YÜZDE İKİYE İNDİ

Ankete göre, seçmenlerin yüzde 47'si oyunu Demokrat aday Joe Biden'a vereceğini belirtirken, yüzde 45'i de oyunu Trump'tan yana kullanacağını kaydetti. Ankete katılan seçmenlerin yüzde 8'i ise çekimser kaldı.

Harvard Amerika Siyaset Araştırmaları Merkezi (CAPS) ve Harris'in "The Hill" isimli haber sitesi için 22-24 Eylül tarihlerinde yaptığı ankette, yarın akşam yapılacak canlı yayın tartışmaları öncesi, Trump'ın rakibi Biden ile arasındaki farkı yüzde ikiye indirmesi dikkati çekti.

Aynı kuruluşların, ağustos ayında yayımladığı anket ile karşılaştırılınca, Trump yüzde 3 oy kazanırken, Biden'ın oylarında yüzde 2'lik bir kayıp olduğu göze çarptı.

Ayrıca çekimser kalan seçmenlerin yüzde 52'si Biden'a oy vermeye daha yakın olduklarını, yüzde 48'i de kendilerinin Trump'a daha yakın olduğunu vurguladı.

İLK CANLI YAYIN TARTIŞMASI YARIN

Yarın yapılacak canlı yayının tartışma konuları arasında, ülke gündeminde geniş yer tutan Yüksek Mahkeme, yeni tip koronavirüs (Covid-19), ekonomi, kentlerdeki şiddet olayları ve ırkçılık yer alacak.

İsveç: Çevre aktivistlerinden devlet hakkında suç duyurusu İsveç: Çevre aktivistlerinden devlet hakkında suç duyurusu

Trump ve Biden, daha sonra 15 Ekim'de Florida'nın Miami kentinde ve 22 Ekim'de Tennessee'nin Nashville kentinde canlı yayında karşı karşıya gelecek.

İki partinin başkan yardımcısı adayları Cumhuriyetçi Mike Pence ve Demokrat Kamala Harris ise 7 Ekim'de Utah'ta canlı yayında tartışacak.