100. Yıl Mahallesi'ndeki 100. Yıl Toplum Merkezi'nde açılan kursta, kendinden yaşça küçük sınıf arkadaşlarıyla okuma yazmayı öğrenen Güllü Al, okumanın yaşı olmadığını söyledi. 43 yıl önce eşini kaybettikten sonra, ondan kalan emekli maaşıyla 8 çocuğuna da üniversite okutan, torunlarını büyüten Güllü Al, "Çocuklarımı okutmak için çok mücadele ettim. Daha sonra işlerinde başarılı olmaları için torunlarıma da baktım. Artık yapacak bir görevim kalmadığı için kursa gelerek okuma yazma öğrenmeye karar verdim. Okuma yazma öğrendikten sonra, ilkokul diplomamı alacağım, ardından da sürücü kursuna yazılarak, otomobil sürmeyi öğreneceğim, ehliyet alacağım" dedi.

Güllü Al'ın okuma azmini hayranlıkla izleyen Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, "Çocuklarının hepsine üniversite okutmuş, üstelik bunu tek başına yapmış ninemizin önünde saygıyla eğiliyorum. Tabi, Güllü ninenin çocukluk yıllarında okula gitmek, özellikle de kız çocuklarının okuması kolay değildi. Kendisi hiç okula gitmediği halde, çocuklarının eğitimini tamamlaması için her türlü fedakarlığı yapmış. Bu da toplumumuza örnek olacak bir durum. Kendisini kutluyor ve eğitim hayatında her zaman yanında olduğumuzu bilmesini istiyorum" diye konuştu.

Başkan Arıkan'a bir isteği olmadığını ancak mezuniyetinde gazetelerde haberlerinin çıkmasını isteyen Güllü Al, "Ömrümün yettiği yere kadar okuyacağım. Üniversiteyi kazandığımda da gelin haberimi yapın" diye espri yaptı. Arıkan da, bir dönem Refah Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevi de yapan Adana eski milletvekillerinden Prof. Dr. Ali Gören'in hayatını örnek göstererek, şunları söyledi:

"Biliyorsunuz, eski milletvekillerden Prof. Dr. Ali Gören, küçükken dağda çobanlık yaparken, ilkokulda hizmetli olarak çalışırken tüm okulları dışarıdan sınavlara girerek tamamlamış. Bugün kendisi profesör. Demek ki, her yaşta istenilen hedeflere ulaşılabiliyor. Güllü ninenin de hedeflerine ulaşmasını temenni ediyorum. Kendisini bu azminden dolayı da kutluyorum."

Sürücü belgesi almak için üst yaş sınırı olmadığını belirten yetkililer, okuma-yazma kursuna katılanların aldığı sertifikaların ilköğretim diploması yerine geçtiğini, sağlık durumu uygun bulunursa Güllü Al'ın ehliyet alabileceğini bildirdi.