Anadolu Sağlık Meslek Lisesi'nde öğrenim gören 16 yaşındaki 11'inci sınıf öğrecileri Muhammet Tunç, Fatma Demirelli, Yasin Ulaş ve Begüm Demirci Koç Holding'in, ülke genelinde düzenlemiş olduğu 'Meslek Lisesi Memleket Meselesi' yarışmasına katılmak için müracaatta bulundu. Öğrenciler, 'Flash Mob' olarak nitelendirilen kalabalık bir grubun toplu haldeki ani hareketine karşı, halkın tepkisini ölçemeye yönelik proje hazırladı. Okuldaki 9, 10 ve 11'inci sınıftaki 100 öğrencinin desteğiyle gerçekleşen yarışma projesi için kentin en işlek caddesi seçildi.

ADRES SORUP BAYILDILAR

Yarışmacıların lideri Muhammet Tunç, bir grup arkadaşıyla yolda karşılaştıkları kişileri durdurup adres sordu. Karşısındaki kişiler adresi tarif ettiği sırada öğrenciler bir anda caddenin farklı noktalarında bulunan diğer arkadaşlarıyla birlikte aynı anda bayılarak yere yığıldı. 2 farklı noktada 5 kez gerçekleşen 'Flash Mob'da, öğrencilerin bu hareketi karşısında adres sordukları kişiler ve çevredekiler şok oldu. Bazıları ne olduğunu anlamaya çalışırken, bazıları bayılma rolü yapan öğrencilere müdahale etti, bazıları da gülerek öğrencilerin yanından ayrıldı.

"VATANDAŞLARIN TEPKİLERİNİ İNCELEDİK"

Halkın tepkilerini incelediklerini belirten ve gruplarına ‘Dejavu 112’ adını verdiklerini arlatan Muhammet Tunç, şunları söyledi:

''Bizim, sloganımız 'Biz yaşamla ölüm arasındaki en ince çizgide anı tekrardan yaşayanlarız' Bu yarışmada bizim amacımız 'Flash Mob' gerçekleştirmekti. Böylece vatandaşlarımızın tepkilerini kayıt altına aldık. Örnek olarak adres sorduk. O anda bize cevap vermeye kalktıklarında biz hepimiz aynı anda bayılma numarası yaptık. Birçok vatandaşımız şaşkınlık içerisinde oldu. Bazı vatandaşlarımız da bilinçli olarak bizi ne olduğunu sorarak bayıldığımız görünce yerden kaldırdılar. Bilinçli bir şekilde uygulamalarımızı tamamladık. Vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Projemizin video görüntülerine ve analiz raporunu Koç Holdingin düzenlemiş olduğu 'ww.liseler.mesleginiyarisiyor.com' adresine göndereceğiz. Yarışma, halkın oylarının da göz önüne tutularak derecelendirilecek. Onun için bize oy vermek isteyenler yarışmaya ait web adresine girip, 'Dejavu 112' adını verdiğimiz grubumuza oy verebilirler.''

1 Ocak'ta sonuçlanacak yarışmada yurt genelinden katılıp dereceye girecek grubun 4 üyesine birer bilgisayar, okula da 15 bin lira ödül verileceği belirtildi.SÖ(İA/AK)