Amerika’da, Atatürk’ün heykeline saldırı girişiminde bulunuldu. Saldırıyı, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, sosyal medya hesabından duyurdu.

Atatürk’ün heykelinin üzerine, “Evet, insanlığa karşı işlenen suçlardan sorumluyum” pankart asıldı. 

1914-1923 arasında Anadolu’da Yunanlara karşı sistematik bir soykırım uygulandığını iddia eden Yunan Soykırımı Merkezi, söz konusu pankartın yer aldığı fotoğrafı paylaşırken, pankartın, “ailesi 1922'de İzmir’de öldürülen bir kişi tarafından yerleştirildiği ve soykırımdan sorumlu bir lidere karşı barışçıl bir protesto olduğu” öne sürüldü. Paylaşımda ise Prof. Dr. Ronald Münch’in, 13 Kasım 2008'de Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda kullandığı “Atatürk hala hayatta olsaydı savaş suçları nedeniyle yargılanması gerekirdi” sözleri kullanıldı.

Demirtaş: "Gözaltı operasyonu bir seçim çalışmasıdır" Demirtaş: "Gözaltı operasyonu bir seçim çalışmasıdır"

Konu hakkında açıklamada bulunan CHP’li Tekin, “Washington'da bulunan Atatürk heykeline saldırıda bulunan "Yunan Soykırımı Merkezi"ni kınıyorum. Halklar arasında kin ve düşmanlık yaratma amacı taşıyan ve cehaletten beslenen bu vandallığı lanetliyorum. Kendi vatanımızda hür ve bağımsız yaşama mücadelemiz sonsuza kadar sürecek” dedi.

İşte Gürsel Tekin'in o paylaşımı: