Ganime GÜLMEZ / Almanya

Almanya'da korona önlemlerinin ele alındığı Bakanlar Kurulu toplantısında federal hükümetin gerekli durumlarda ülke çapında kararları uygulamaya koyabilmesini mümkün kılacak yasa değişikliği onaylandı.

Bakanlar Kurulu'nun yani aldığı, üçüncü korona dalgasına karşı sert önlemler içeren federal hükümetin yetkilerini artıran yasal değişiklikler, sokağa çıkma kısıtlamalarını da kapsıyor.

100.000 kişilik bir oturum bölgesinde, 100 kişiye ulaşan bir salgın tespiti durumunda; bu sayı 3 gün içerisinde 100 kişinin altına düşürülemediği takdirde; yeni kısıtlamalar devreye girecek.

Almanya: Ver.di'den toplu taşımada grev çağrısı Almanya: Ver.di'den toplu taşımada grev çağrısı

Enfeksiyona Karşı Koruma Yasası’nın 29b maddesine göre; kamu ya da özel alanlardaki özel toplantılara, sadece aile üyeleri katıldığı takdirde, 14 yaşına kadar çocukları da içeren, sadece başka bir kişinin de katılmasına izin verilecek. Cenazelere katılım 15 kişiyle sınırlanacak (Bu kurallar ve sayı sınırlamaları hakkında kamuoyu, ilerleyen günlerde yasa yürürlüğe girdiği takdirde daha geniş bir biçimde bilgilendirilecek).

Mağazalar, eğlence yerleri, gastronomi alanındaki işyerleri ve kültür etkinliklerinin yapıldığı kurumlar kapalı kalacak. Gıda ticareti ve toptan içecek pazarlaması yapan işletmeler, sağlık evleri, bebek mağazaları, eczaneler, gözlükçüler, işitme cihazı akustik test merkezleri, benzin istasyonları, kitapçılar, çiçekler, evcil hayvan ihtiyaçları temin eden işletmeler, besin sektörü ve bahçe ihtiyaçlarını temin eden işletmeler; mesafe ve hijyen kuralları uygulanmak kaydıyla açık kalacak.

Sportif aktivitelere, sadece bireysel sporların temassız bir biçimde gerçekleşmesi kaydıyla izin verilecek. Bu aktiviteleri iki kişinin birlikte gerçekleştirmesi mümkünken, bir ailenin tüm fertleri de ortak bir spor etkinliğinde bulunabilecek. Profesyonel sporcuların rekabet ve öğretim prosedürlerine göre, her dalın farklı koşulları gerektirmesi sebebiyle, izleyiciler sporcu camiasıyla sınırlanacak. Başka izleyici alınmayacak.

Tıbbi tesislerde ya da hemşirelik mesleği sürdürülen istisnai alanlarda yemek odaları açılabilecek. Evsiz insanlar, uzak yol otobüs sürücüleri, eğitim amaçlı uzak mesafeler arası yolculuk yapmak durumunda kalanlar vb. için; kantin türü gıda hizmetleri veren yerler açık kalacak.

Turistik amaçlı gece konaklamaları yasaklanacak.

Tıbbi kapsamda ele alınan; vücut bakımı, fizik tedavi vb. amaçlara hizmet eden işletmeler ve kuaförler, istisnai önlemler sözkonusu olmadıkça açık kalabilecek.

Federal Meclis’in 29b maddesine yaptığı bu eklemeler pratikleştirilirken; mali olarak test şirketleriyle yapacağı anlaşmalar da gündeme gelecek.

Fabrikalarda ya da toplu üretim yapılan yerlerde; bu uygulamaların nasıl gerçekleştirileceği ve hastalığın yayılmasının nasıl engelleneceği ise belirsizliğini korumakta.

Federal Meclis’in aldığı bu kararın yürürlüğe girmesi için, önce Federal Konsey’in onayından geçmesi gerekiyor. Daha yoğun bir kilitlenme ve test kurallarına uyulması; Covid-19 hastalığına yakalananların ve bu hastalık sebebiyle ölenlerin sayıları azaltılana, aşılama işlemleri gereken düzeye vardırılana dek sürdürülecek.