Avusturya BDDK’sı „ek karşılık“ istedi

 Avusturya Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu olarak bilinen FMA (Finanzmarktaufsicht) yetkililerince, Vakıfbank’ın yüzde 100 iştiraki olan Vakıfbank International AG Wien’e beklenmedik bir ziyaret gerçekleştirdiği aktarıldı. Yetkililer, hem sermaye artırımı istedi hem de, „Bankayı buradan mı yönetiyorsunuz, yoksa Türkiye’den mi?“ sorusuna cevap aradı.

VARLIK FONU ZARARI

Yaklaşık iki ay önce üst düzeyde yapılan bu ziyaret, Vakıfbank’ın tarihinde ilk kez gerçekleşti ve gelen FMA yöneticileri, Varlık Fonu’ndaki düşüş, Türkiye’nin CDS puanlarının inişi nedeniyle bankanın „zarara uğradığını“ vurguladı ve tahviller için ayrılan karşılıkların artırılmasını, yoksa sermaye artırımını, o da olmuyorsa küçülmeyi talep etti.

Edinilen bilgilere göre FMA, tahvil karşılık oranının artırılması dışında, bankanın Viyana’dan yönetilip yönetilmediği sorusu üzerinde durdu. Banka çevreleri, „Görüşme olumlu geçti. Teşekkür ettiler“ dese de, bu araştırmanın uzayabileceği görüşü hakim.

Bankanın 2014-2018 arasındaki „büyük kredi bildirimlerinde“ hata olduğu gerekçesiyle 6 milyon Euro’luk ceza ödemesi an meselesi. Kesinleşen ceza netleşirken, konu Vakıfbank tarafından mahkemeye aktarılmıştı. 

Korona dolandırıcısı 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı Korona dolandırıcısı 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı

TAKSİ ŞİRKETİ ANLAŞMAYI BOZDU

Bankada son aylarda ilginç başka olaylar da oluyor. Yeni atanan yönetimin, daha önce CityBank’tan çeşitli skandallar nedeniyle işine son verilmesi ve benzer ilişkileri Avusturya’da da devam ettirmesi nedeniyle çalışanlar huzursuz. Taksi şirketinin de, her defasında Türkiye’den gelen özel müşterileri artık taşımayacağını belirterek Vakıfbank Viyana’ya hizmet vermekten vazgeçtiği belirtiliyor.