Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Şevket Tolga Tombul, mesane kanserinin idrarın depolandığı ve vücuttan atıldığı organ olan idrar kesesi yani mesanedeki hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde büyümesiyle kendini belli eden bir kanser türü olduğunu ifade etti.

Tombul, "Çevresel etkiler, yaşam tarzı ve genetik yatkınlık gibi birçok faktöre bağlı olarak mesane kanseri batı ülkelerinde daha yüksek oranlarda rastlanırken, Asya ve Afrika gibi bölgelerde daha düşük oranlarda görülür. Mesane kanseri, erkeklerde kadınlara göre 2-3 kat daha yaygın olduğu biliniyor. Bununla birlikte, kadınlarda da mesane kanseri görülme oranı artmaktadır, bu artıştaki önemli nedenlerden biri kadınlarda sigara kullanım oranın artması olduğu düşünülüyor. Mesane kanserinin yaşla da ilişkisi var; genellikle orta yaşlı ve yaşlı bireylerde daha sık görülür. İleri yaş, mesane kanseri riskini artıran bir faktördür" diye konuştu.

Koru: Kobani davası, Almanya’da milyonların ölümünden sorumlulara yapılan muameleyi hatırlattı Koru: Kobani davası, Almanya’da milyonların ölümünden sorumlulara yapılan muameleyi hatırlattı

"EN ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜ SİGARA İÇMEK”

Dünyada 7. en yaygın kanser türü olan mesane kanserinin gelişiminde en önemli risk faktörünün ’sigara’ içmek olduğunun altını çizen Tombul, “Sigara içenlerde mesane kanseri riski daha yüksektir. Diğer risk faktörleri arasında kimyasal maddelere (örneğin aromatik aminler) maruz kalma, mesane enfeksiyonları, radyasyon tedavisi ve bazı mesane hastalıkları yer alır. Kimyasal maddelere maruz kalan meslekler (örneğin boya sanayii, tarım, metal işleme) mesane kanseri riskini artırabilir” dedi.

Tedavi seçeneklerinin mesane kanserinin evresine, büyüklüğüne, yayılımına ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değiştiğinin altını çizen Tombul, seçenekler arasında kapalı ameliyat ile tümörün kazınması sonrasında mesane içerisine verilen kemoterapi, immunoterapi, daha ileri evrede mesanenin alınması ile damardan kemoterapi ve radyoterapinin yer aldığını anlattı.

"ERKEN TANISI İÇİN ÖNEMLİDİR"

Tombul, önemli olanın hastalığın erken evrede yakalanarak gerekli tedavinin başlanabilmesi olduğunu vurgulayarak, “İdrarda yanma ve kanama, sigara kullanım öyküsü durumlarında üroloji uzmanına başvurulması mesane kanseri erken tanısı için önemlidir” dedi.