Suriye’deki iç savaştan kaçarak 2015 yılında Almanya’ya sığınan 29 yaşındaki Ryyan Alshebl, 8 yıldır Baden Württemberg eyaletinde Karlsruhe’ye bağlı Ostelsheim kasabasında yaşıyor.

İnterpol tarafından aranan Yakut İspanya'da yakalandı İnterpol tarafından aranan Yakut İspanya'da yakalandı

Alshebl, kısa sürede iyi derecede Almanca öğrendi ve Suriye’de aldığı bankacılık eğitimini burada da sürdürdü.

Uyum ve dil kurslarına giderek Almanca öğrenen Alshebl, Althengstett Belediyesi’nde idari asistan olarak staj yaptı. Ziraat mühendisi babası, lise öğretmeni annesi ve bir erkek kardeşinin Suriye’de yaşadığını belirten Alshebl, geçen yıl Alman vatandaşlığına geçti.

DW Türkçe’nin haberine göre bir süre finans sektöründe çalışan Alshebl, siyasete duyduğu ilgi nedeniyle yaşadığı 2 bin 700 nüfusllu muhafazakâr Alman kasabasında belediye başkanı olabilmek için adaylığını açıkladı. Alshebl, ev ev gezerek kasabanın ana okulu, dijitalleşme gibi sorunlarına çözüm vaadiyle oy istedi. Yeşiller’e üye olmasına rağmen nisan ayında yapılan seçimlere bağımsız olarak giren Alshebl, yüzde 55.44 oy alarak birinci oldu. Köklerinin Suriye’de olduğunu ancak kendisini bir Alman olarak gördüğünü belirten Alshebl, savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalmasını ise üzüntü verici bulduğunu söylüyor.