Almanya’da Sol Parti ( Die Linke) yönetiminin 2024 yılında yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde sığınmacı ve iklim aktivisti gemi kaptanı Carola Rackete’yi milletvekili adayı gösterme kararı, partide ayrılık rüzgarını yeniden artırdı. Sol Parti (Die Linke) Federal Meclis milletvekili Alexander Ulrich, Rackete’nin aday gösterilmesinin yıllardır destek veren seçmenleri partiden uzaklaştıracağı uyarısında bulundu.

Almanya'da TIR şoförleri açlık grevine son verdi Almanya'da TIR şoförleri açlık grevine son verdi

Federal Meclis milletvekili Alexander Ulrich, “Carola Rackete’nin aday gösterilmesi AfD’ye verilecek en iyi hediyedir. Eski Yeşiller üyelerini kazanmak için Rackete’nin aday gösterilmesi temel bir yanlış olur. Bu tutum bizim yıllardır aldığımız yenilgilerden bir şey öğrenmediğimizi göstermektedir. Radikal iklim koruması ve Almanya sınırlarının herkese açılması politikasıyla bir yere varamayız. Biz gelmek isteyen herkesi Almanya’ya alamayız.” deid.

Alexander Ulrich ayrıca Sol Parti yöneticilerini ‘partiyi bölmek istemekle’ de suçladı. Sol Parti eski Eş Başkanı Klaus Ernst de “Bu öneri partiyi daha da böler. Zaten partiyi yönetenlerin de hedefi bu herhalde” açıklamasında bulunmuştu. Ayrıca, Sol Parti Federal Meclis Grubu Eş Başkanı Amira Mohamed Ali de bir daha aday olmayacağını ilan etmişti.