Alman Savunma Bakanı'ndan silahlanma çağrısı Alman Savunma Bakanı'ndan silahlanma çağrısı

Ukrayna'nın Berlin Büyükelçisi Andriy Melnik'in, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'a yönelik ifadeleri Alman siyasetinde ve kamuoyunda büyük tepki topladı.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakan Scholz, kamu televizyonu ZDF'de dün akşam katıldığı yayında Ukrayna'yı ziyaret etmemesine gerekçe olarak Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in Nisan ayı ortasında Ukrayna'da istenmemesini göstermiş ve Ukrayna'nın Cumhurbaşkanı Steinmeier'e yönelik tutumunu eleştirerek, "Bu kadar çok askeri yardım sağlayan, bu kadar çok mali yardım yapan, güvenlik garantileri söz konusu olduğunda ihtiyaç duyulan, Ukrayna'nın geleceği için önemli bir ülkeye şunu söylemek olmaz: Ama cumhurbaşkanı gelemez" ifadelerini kullanmıştı.

DW Türkçe'nin aktardığı habere göre, bu açıklamaları Alman haber ajansı dpa'ya verdiği demeçte değerlendiren Andriy Melnik, "Alınganlık yapıp küsmek pek devlet adamlığı ile bağdaşmıyor. Nazi'lerin işgalinden bu yana Ukrayna'da en yıkıcı savaş yaşanıyor, orası çocuk yuvası değil" söyleminde bulundu. Ancak Melnik'in seçtiği sözcükler arasında Almanca'da halk arasında alınganlık yapanlar için kullanılan "hassas sosis" (beleidigte Leberwurst) ifadesinin de bulunması tepkiyle karşılandı.

"SAYGI GÖSTERİLMESİ GEREKİYOR"

Koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkan Vekili Wolfgang Kubicki, "Olaf Scholz sosis değil, Almanya Federal Cumhuriyeti'nin Başbakanı. Bu da saygı gösterilmesini gerektiriyor" dedi.

FDP Milletvekili Marie-Agnes Strack-Zimmermann ise, Ukrayna Büyükelçisi'ne Cumhurbaşkanı Steinmeier'den özür dileme çağrısı yaptı. Funke Medya Grubu'na bağlı gazetelere konuşan FDP'li siyasetçi, "Belki, sevgili Bay Melnik, Cumhurbaşkanı'ndan özür dilenir ve Başbakan da kibarlıkla gelmesi için davet edilir" dedi. Strack-Zimmermann, önce Cumhurbaşkanı'nı istemeyip daha sonra Scholz'un Kiev'i ziyaret etmesinin beklenemeyeceğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna yönetimi ile son dönemlerde Almanya’nın da arası bozulmaya başladı. Ukrayna yönetiminin “Rus yanlısı” olarak gördüğü Almanya Cumhurbaşkanı Steinmaier’in Kiev’e gelmesini istemediğini, onun yerine Başbakan Olaf Scholz’u görmek istediğini açıklaması, ilişkilerde gerilmeye neden olmuştu. Başbakan Scholz, Cumhurbaşkanı Steinmeier, Kiev’i ziyaret etmeden kendisinin de ziyaret etmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andrey Melnik, Alman başbakanını “ciğer sosisi gibi alıngan” (beledigte Leberwurst) şeklinde eleştirisi Almanya -Ukrayna ilişkilerini gerdi..