Yolcular alandan çıkarıldı

Dün Cuma akşamı Saat 21.00 gibi şüpheli bir erkek yolcu nedeniyle, havaalanın güvenlik bölgesi boşaltıldı. Bu gecikmelere ve gezginler için büyük sorunlara neden oldu. Çeşitli uçuşlar iptal edildi veya yönlendirildi. Yolcular tamamen kaos yaşadı.

Arama yapıldı
 

Pek çok yolcunun güvenlik kontrol noktasından geçmesine rağmen aniden yapılan bir çağrı üzerine kamusal alana geri dönmeleri istendi. Sebep ise, biniş kartı olmadan polis bilinçli bir adam uçağa oturmuş ve olası tehlikeli nesnelerin aranmasını tetiklemişti. Bu amaçla havaalanın güvenlik bölgesi geçici olarak kapatıldı. Federal Polis Sözcüsü, yapılan aramalarda hiçbir şey bulunamadığını duyurdu. Erkek yolcu polise teslim edildi.

Nasıl uçağa girdiği bilinmiyor

Konu ile ilgili sözcü, adamın biniş kartının yanı sıra kimlik kartı ve el bagajı olmadığını da belirtti. Federal polis, havaalanında kontrol edilmediği veya havalimanına transit geçişle gelmesi de mümkün olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Yolcunun uçağa tam olarak nasıl bindiği hala belirsizliğini koruyor.


Yolcular tekrar kontrolden geçti

Tüm yolcular kontrolü tekrar geçmek zorunda kaldıklarından, güvenlik kontrolünden önce çok sıkıştı. Uçuş programına göre, neredeyse tüm varışlar ve kalkışlar ertelendi. Akşam yapılması planlanan Münih, Stuttgart ve Zürih'e yapılan bazı uçuşlar iptal edildi, diğerleri yönlendirilmek zorunda kaldı. Ayrıca, yaklaşık biray önce benzer olay Franz Josef Strauss Münih Haavalanı'nda yaşanmıştı. Bir yolcu güvenlik noktasını geçmişti.

Emine SONUGÜR