30. Hamburg Film Festivali açılış gecesinde, festival direktörü Albert Wiederspiel tutuklu sinemacılar Jafar Panahi, Mohammad Rasoulof, Mostafa Al-Ahmad ve Çiğdem Mater'i andı.

Festival Direktörü Albert Wiederspiel, "Bu gece bu dört insanı düşünüyoruz. Kalbimizin tam içinde ve buradalar" ifadelerini kullandı.

Wiederspiel, şunları söyledi:

"İranlı yönetmenler Cafer Panahi ve Mohammad Rasoulof hapisteler, Mostafa Al-Ahmad hüküm giydi bile. Türk yapımcı Çiğdem Mater 18 yıl hapis ile cezalandırıldı, hiç yapmadığı bir filmden ötürü. 18 yıl, baylar bayanlar. Yeteri kadar ünlem işareti koyamıyorum cümlenin sonuna, atacağım çığlıklar yeteri kadar yüksek gelmiyor. Bu gece bu dört insanı düşünüyoruz. Kalbimizin tam içinde ve buradalar.

'Çiğdem Mater'e Özgürlük' isimli Twitter hesabından yapılan paylaşımda da tutuklu sinemacı ve yapımcıların anıldığı anlara ilişkin video paylaşıldı. Paylaşımda, "30. Hamburg Film Festivali açılış gecesinde Festival Direktörü Albert Wiederspiel tutuklu sinemacılar Jafar Panahi, Mohammad Rasoulof, Mostafa Al-Ahmad ve Çiğdem Mater'i andı" ifadelerine yer verildi.

ABD'li oyuncu Hathaway'den greve destek ABD'li oyuncu Hathaway'den greve destek