Birkaç saatlik istifa
Die Welt Gazetesi Muhabiri Deniz Yücel, 'Mehr als Erdogan's Kettenhund', 'Erdoğan'ın tasmalı köpeğinden daha fazlası' başlıklı bir makale kaleme aldı. Gazeteci Deniz Yücel, Türkiye'nin Korona virüsü nedeniyle ani bir kararla haftasonu için aldığı sokağa çıkma yasağı sonrası yaşananları değerlendirdi.  Yücel, istifa eden ancak birkaç saat sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından istifası kabul edilmeyen Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geçmiş siyasi kariyerini ve AKP'ye geçmesi sonrası gün yüzüne çıkan parti içi hesaplaşmaları da ele aldı.

Soylu ve Bahçeli
İçişleri Bakanı Soylu'nun sadece partisi AKP'den değil, hükümetin gizli ortağı ve destekçisi sağ-radikal MHP tabanından da büyük destek gördüğüne dikkat çeken Yücel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Soylu'yu daha güçlü kıldığına işaret etti. Aynı zamanda Erdoğan'ın damadı da olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile parti içerisindeki hizipleşmeleri de değerlendiren Deniz Yücel yazısında, istifasının Erdoğan tarafından kabul edilmemesi sonrası Soylu'nun elini daha da güçlendirdiğine dikkat çekti.

Zaman kaybetmediler
Deniz Yücel'in Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili makalesi Die Welt Gazetesi'nde, 'Mehr als Erdogan's Kettenhund', 'Erdoğan'ın tasmalı köpeğinden fazlası', Die Welt Twitter hesabı ve internet sitesinden ise, 'Erdogans Kettenhund und sein Drei-Stunden-Rücktritt', 'Erdoğan'ın tasmalı köpeği ve üç saatlik istifası' başlığı ile yayımlandı. Yayımlanan makale sonrası pek çok kesimden ve Almanya'da yaşayan Türkiyelilerden Gazeteci Deniz Yücel'e destek gelirken Hamburg Türk Basın Birliği zaman kaybetmeden basın açıklamasıyla makaleye tepki gösterdi.

Sesleri şimdi çıktı
Bugüne kadar Türkiye'de tutuklanan, baskıya maruz kalan, Erdoğan tarafından hakarete ve iftiralara uğrayan hiçbir gazeteciye destek açıklamasında bulunmayan, Deniz Yücel tutuklanıp cezaevinde alıkonulurken sessizliğini koruyan, Erdoğan'ın Gazeteci Yücel ve diğer muhalif gazeteciler için 'Terörist' demesine ses çıkarmayan, gazeteler kapatılırken, televizyonlar karartılırken Türkiye'deki gazetecilerle dayanışma göstermek yerine, Türkiye'ye toplu gezi turları düzenleyerek gazeteciliğe katkı verdiğini sanan Hamburg Türk Basın Birliği, Yönetim Kurulu imzasıyla Yücel'e tepki gösterdi. 

Utanmadan özür dilemesini istediler
Adeta hükümet sözcüsü edasıyla açıklama yapan ve makalenin basın-yayın ahlakına uymadığını iddia eden söz konusu gazeteciler birliği, Gazeteci Deniz Yücel'den Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Almanya'da yaşayan Türklerden özür dilemesini istemeyi de ihmal etmedi. Muhalif gazetecilere üç gün önce TV'de milyonların karşısında, "Ülkemiz, medya ve siyaset virüslerinden kurtulacak" diyerek gazetecilere karşı yeni tutuklama operasyonlarının sinyalini veren Erdoğan'ı görmezden gelen Hamburg Türk Basın Birliği açıklaması sonrası, pek çok Türkiye'li ise yaptıkları yorumlarla birliğe tepki gösterdiler.

Hakan ARSLAN