Öne Çıkanlar iki gelen Federasyonu KADIN yakalandı.

Hekimler Mesleklerinden Memnun Değil


Hekimlerin yaklaşık yüzde 40'ı 'Hekimlik yaparken sizi en mutsuz eden nedir' sorusunda 'şiddet görme' seçeneğini işaretledi. Hekimler, kendilerini en mutsuz eden bir diğer neden olarak yüzde 38.9'lik oranla 'Mesleki bağımsızlığın olmayışı'nı gösterdi. Mutsuzluk nedenlerinden 'Hor görülme', 'güvencesiz ücret' ve 'güvencesiz iş' seçenekleri de hekimler tarafından yüzde 20'li oranlarda işaretlendi. Tabip odalarının yapması gerekli eylem biçimleriyle ilgili soruda hekimler, yaklaşık yüzde 46 oranında, 'süresiz grev' seçeneğini işaretledi.

Öte yandan hekimlerin çalıştıkları kurumlara ve statülerine göre anket sorularına verdikleri yanıtlarda farklılıklar ortaya çıktı. Örneğin üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyelerinin yüzde 73'ü 'Hekim olmaktan mutlu musunuz' sorusuna 'evet' yanıtını verdi. Burada çalışan hekimlerin eylem biçimi olarak süresiz grev tercihinde oran yüzde 55.5'e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı hastanelerindeki hekimlerin yüzde 61'i ise hekim olmaktan 'mutlu olmadıklarını' belirtti. Bu hastanelerde hekimlerin yüzde 55'i tabip odalarının eylem biçimi olarak süresiz grev seçeneğini işaretledi.

Aile hekimlerinin yüzde 49.5'i 'hekim olmaktan mutlu musunuz' sorusuna 'hayır', yüzde 50.5'i ise 'evet' yanıtı verdi. Aile hekimleri tabip odalarının eylem biçimi olarak basın açıklaması yapmasını yüzde 63 oranında benimserken, süresiz grev seçeneğini yüzde 25 oranında işaretledi.

Özel hastane çalışanı olan hekimlerin yüzde 55'i hekim olmaktan mutlu olduklarını, yüzde 45'i ise mutlu olmadıklarını bildirdi.

Üniversite hastaneleri ile Sağlık Bakanlığı eğitim araştırma hastanelerinde asistan olarak görev yapan hekimlerin sorulara verdikleri yanıtların oranlarında belirgin farklılıklar gözlendi. Asistanlar 'Hekim olmaktan mutlu musunuz' sorusuna yüzde 51 oranında olumlu yanıt verdi. Kendilerini en mutlu eden seçenekler arasında 'hekimlik onurunu' yüzde 40 oranında tercih eden asistanlar, 'maddi gelir' seçeneğini de yüzde 20 oranında işaretledi. Asistanlar, tabip odasının eylem biçimi olarak 'süresiz grev' seçeneğini yüzde 81.3 oranında işaretledi.

Asistanlarla ilgili bir diğer çarpıcı sonuç ise çalıştıkları kurumlara göre ortaya çıktı. Üniversite hastanelerindeki asistanların yüzde 62.5'si hekim oldukları için mutlu iken, Sağlık Bakanlığı eğitim araştırma hastanelerinde çalışan asistanların yüzde 61.5'i hekim olmaktan dolayı mutsuz olduklarını belirtti.

Sağlık Bakanlığı eğitim araştırma hastanelerindeki asistanların mutsuzluk nedeni olarak en çok 'şiddet görme'yi işaretlemeleri dikkat çekti. 'Güvencesiz ücret' ile 'hor görülme' seçenekleri de bu hastanelerdeki asistanların en çok şikayet ettikleri konular arasında yer aldı.(AÖ/AAA)

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81