Rus ikili, Merkel’le görüşmelerinden alıntılar da yayımladı. Merkel’in Berlin’deki ofisi de telefon görüşmesi yapıldığını doğruladı.

Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ofis sözcüsü “Eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko olduğunu iddia eden bir kişiyle yapılan telefon görüşmesini doğrulayabilirim” dedi. Yayımlanan alıntılarda Merkel’in herhangi bir sır vermediği ve daha önce olduğu gibi Rusya ile çatışmada Batı’nın birlikteliğinden söz ettigi belirtildi. Ayrıca telefon görüşmesinin içeriğinin kamuoyuna yönelik olmadığı da kaydedildi.

Merkel, telefon görüşmesinde, sözde Poroşenko’ya 2019 seçimlerini mevcut başkan Volodimir Zelenski’ye karşı kaybettiğini hatırlatarak, seçilen hükümete güvenilmesi gerektiğini kaydetti. Merkel, telefon görüşmesini ‘tüm kalbiyle en iyi dileklerini’ sunarak bitirdi. Ancak Merkel’in görüşmenin sonuna doğru yaşamıyla ilgili özel sorulardan rahatsız olduğu kaydedildi. Merkel, telefonda emekli maaşını soran muhatabına cevap vermedi. Ayrıca Rusça konuşup konuşamadığı sorusuna ise “Rusçam 2014’tekinden bile daha kötü” yanıtını verdi. 

31 yaşındaki Alman lotodan 98 milyon Euro kazandı 31 yaşındaki Alman lotodan 98 milyon Euro kazandı

Merkel, 2014 yılında Poroşenko, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna’daki çatışmanın çözümüne yönelik Minsk anlaşmalarını imzalamıştı.