Almanya eski Başbakanlarından Gerhard Schröder'in Rus enerji şirketleri Nord Stream 1 ve 2'deki Denetleme Kurulu başkanı olduğu petrol şirketi Rosneft'teki görevleriyle ilgili baskı artıyor.

1998'den 2005'e kadar Federal Almanya Cumhuriyeti Başbakanı olarak görev yapan politikacının etrafında neredeyse kimse kalmadı. Tüm eski başbakanlara olduğu gibi Schröder'e de tahsis edilen Federal Meclis’teki çalışma ofisinde görevli ofis müdüründen sekreterine, makam şoföründen koruma görevlisine kadar çalışan 4 kişi, başka birimlere tayinlerini veya emekliliklerini istedi.

Öte yandan Göttingen Üniversitesi, Schröder'in fahri doktorasını geri çekmeyi düşünüyor, Alman Futbol Federasyonu, onursal üyeliğini iptal etmeyi planlıyor. Daha önce Bundesliga kulübü Borussia Dortmund, SPD'li politikacının onursal üyeliğini iptal ettiğini duyurmuşu. Hannover kenti de Schröder'in fahri hemşehrilik unvanını geri almak istiyor. Belediye Başkanı Belit Onay, konunun 31 Mart'ta Hannover Belediye Meclisi'nde oylanarak karara bağlanacağını açıkladı.

Schröder’in eleştiri oklarının hedefinde olmasının başlıca nedeni, mensubu olduğu Sosyal Demokrat Parti (SPD) yönetiminin ve kamuoyundan bazı kesimlerinin tüm çağrılarına rağmen, eski başbakanın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile arasına mesafe koymayı ve Rus enerji şirketlerindeki görevlerinden ayrılmayı reddetmesi.

ESKİ BAŞBAKAN SCHRÖDER'E GÖRE İKİ TARAFTA DA HATALAR VAR

Rusya’nın Ukrayna'ya saldırması üzerine Schröder, savaşı bir an önce sona erdirmek için bir internet platformunda çağrıda bulundu. Ama Putin'i suçlamaktan da kaçındı. Bunun yerine "her iki tarafta da yapılan birçok hatadan" söz etti. Eski başbakan, sert yaptırımlar yerine, "Avrupa ile Rusya arasında var olan siyasi, ekonomik ve sivil toplum bağlarının tamamen kopmaması" gerektiğini vurguladı. Kırım'ın ilhakını "uluslararası hukuka aykırı" olarak nitelendirmesine rağmen, Rusya'ya yaptırım uygulanmasına karşı çıktı.

SPD DE "İHRAÇ" VE FAHRİ VATANDAŞLIĞI İPTAL GİRİŞİMİ

Aynı zamanda Rus enerji şirketi Gazporm'da da Denetleme Kurulunda görev alan Schröder'in, Hanovver SPD'den ihraç edilmesi istenmişti. Böyle bir ihraç prosedürünün yıllarca süreceği belirtilmekte. Şimdi de Hannover şehrinin idari komitesi, Schröder'in fahri vatandaşlığını iptal etmek için dava açmaya karar verdi. Eski Şansölye Gerhard Schröder (SPD), Rus devlet enerji şirketi Rosneft'in Denetleme Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra Rusya ve Almanya'yı Baltık Denizi üzerinden birbirine bağlayan iki paralel doğal gaz boru hattını inşa eden Nord Stream AG Hissedarlar Komitesi'nin de başkanlığını yürütüyor. Schröder, Nord Stream projesini, başbakanlığı döneminde Putin ile ortaklaşa hayata geçirmişti.

ESKİ EŞİ SCHRÖDER'E SAHİP ÇIKTI

The Wall Street Journal: İsrail, Gazze'yi ikiye bölüyor The Wall Street Journal: İsrail, Gazze'yi ikiye bölüyor

Eski eşi Doris Schröder-Köpf ise yaptığı açıklama ile Schröder'in Aşağı Saksonya eyaletinin fahri vatandaşlığından mahrum edilmemesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda Aşağı Saksonya SPD milletvekili ve Hannover SPD Şehir Derneğinin Başkan Yardımcısı da olan Doris Schröder-Köpf, Hannover SPD'ye gönderdiği mektupta, "Gerd'i Hitler ile aynı kefeye koymamamız gerektiğine kesinlikle inanıyorum." ifadelerini kullandı. Hatırlanacağı üzere Nazi diktatörü ve milyonlarca insanın katliamından sorumlu Hitler, 1933 yılında Hannover kenti fahri vatandaşlığını almış ve bu yıllar sonra 1978 yılında iptal edilmişti. Hannover idari komitesinden yapılan açıklamada ise Schröder'in fahri vatandaşlığını 'Rus devletine ait şirketlerle devam eden iş bağlantıları ve Almanya'nın değerlerini ve hedeflerini paylaşmadığı gerekçesi ile...' iptal etmek istediklerini açıklamıştı.