Almanya’nın önde gelen sözlüğü Duden, kısa bir süre önce yapılan güncellemenin ülkedeki Musevi toplumu arasında tepkiye yol açmasının ardından “Yahudi” kelimesinin tanımınında değişiklik yaptı.

Almanca “Yahudi” veya “Jude” terimlerinin çevrimiçi baskısında bir açıklama yapan Duden, “Yahudi teriminin çok fazla tarihsel yatkınlığa sahip olduğu, Nasyonal Sosyalist dil kullanımının hafızası” nedeniyle ve “ayrımcı olarak algılandığı” gerekçesiyle” bunun yerine eş anlamlıların kullanılmasını önermişti.

Sözlük açıklamasında, bu durumlarda, genellikle Yahudi halkı, Yahudi yurttaşlar veya Yahudi inancına sahip insanlar gibi seçenekler kullanılabileceği ifade edilmişti.

Almanya’daki Yahudiler Merkez Konseyi ise buna tepki göstererek önerilen seçenekleri “ayrımcı” olarak değerlendirdi. Duden'e tepki gösteren ülkedeki Museviler, kendilerini Yahudi olarak tanıtmanın veya Yahudi olarak adlandırılmanın ayrımcılık olmadığı görüşünü dile getirdi.

Euronews'in aktardığı habere göre, Almanya’daki Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Joseph Schuster geçen hafta yaptığı açıklamada kendisi için “Yahudi” kelimesinin ne küfür ne de ayrımcı bir kelime olduğunu söyledi.

Almanya'da anket şoku: Aşırı sağcılar yüzde 18'e ulaştı Almanya'da anket şoku: Aşırı sağcılar yüzde 18'e ulaştı

Yahudiler Merkez Konseyi’nin Yönetici Direktörü Daniel Botmann ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yahudi demek doğru mu? Evet. Lütfen ‘Yahudi yurttaşlar’ veya ‘Yahudi inancına sahip insanlar’ demeyin.” dedi.

Bu tepkilerin üzerine Duden’in yayıncısı, ülkedeki Yahudi cemaatinin isteği doğrultusunda tanımını yeniden güncelledi.

Duden, Almanya’daki Yahudiler Merkez Konseyi’nin “Yahudi” terimin kullanılmasından yana olduğunu belirterek, “Yahudi” tanımının eskisi gibi sözlükte kullanılacağını duyurdu.

Duden açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “Tarihte ve günümüzde antisemitik kullanımları nedeniyle , özellikle Nazi döneminde, Yahudi ve Yahudiler kelimesi onlarca yıldır tartışılıyor. Aynı zamanda, kelimeler doğal olarak yaygın olarak kullanılıyor. Bu tanımlama sorunlu olarak algılanmamaktadır. Almanya’daki Yahudiler Merkez Konseyi bu terimin kullanılmasından yanadır.”

Almanya’da Nazi döneminde Avrupalı 6 milyondan fazla Yahudi öldürülmüştü.