“Eylemek” ne güzel bir kelime. Eylem!

Çiftçiler Ocak ayında başlayan traktörlü protestolarına devam ediyorlar. Talepleri kabaca; yeni ziraat politikalarının kendileriyle tartışılarak belirlenmesi, insanların bölgesel ürünler tüketmeye teşvik edilmesi, dedelerinden-babalarından aldıkları bu geçim kapısının çocuklarına kapatılmaması! Kısaca: Firmasal üretim yapan tarım çalışanları dışındaki çiftçilerin tarihten silinmemesi.

10 Şubat 2020 tarihinde, Hessen Eyaleti’nin Ekonomiden Sorumlu CDU üyesi Bakanı Julia Klöckner’in tam da Gießen Üniversitesi Merkez Kampüsü’nda vereceği; “tarımın dibe vurması ve dünyadaki beslenme değişikliği” başlıklı seminer, fırtınalar içerisinde bir fırtına estirdi.

Julia Klöckner’in neler anlatacağını bilen çiftçiler, yaklaşık 1000 traktörle şehre inerken, iki saate yakın şehir merkezini turladılar. “Seminerlere değil, taleplerimizin duyulmasına ihtiyacımız var” dediler.Onlara bisikletli üniversite öğrencileri, Fridays For Futur aktivistleri de eşlik etti. Ocak ayına göre günlerin biraz uzamış olması, yani havanın aydınlık olması; çiftçiler için de bizler için de muazzam bir avantaj oldu:

Hepimiz onların çatlak ellerini, kirpiklerine kadar tozlanmış yüzlerini ve çamurlu iş kıyafetlerini görebildik. İyi iş eylediler!!!!

Haber: Ganime Gülmez / Gießen