Erzurum'da 12 Ağustos Pazar günü Spor Toto Süper Lig şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası şampiyonu Fenerbahçe arasında oynanacak TFF Süper Kupa maçını değerlendirmek için il spor güvenlik toplantısı yapıldı. Vilayette yapılan toplantıya Vali Sebahattin Öztürk, İl Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız, İl Jandarma Komutanı Mehmet Akgün, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, kamu kuruluşların müdürleri katıldı.

Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Süper Kupa maçına Erzurum'un gerek fiziki koşullar, gerekse güvenlik açısından ev sahipliği yapacak yeterliliğe sahip olduğunu anımsattı. Milli birlik ve beraberliğin temellerinin atıldığı bir şehir olan Erzurum'da maçın yine birlik, bereberlik ve centilmenlik çerçevesinde oynanmasını temenni eden Vali Öztürk, karşılaşmanın oynanacağı gün Atatürk Üniversitesi kavşağından stada giden Erzurum- Erzincan karayolunu 3 binlik buz hokeyi salonuna kadar trafiğe kapatacaklarını bildirdi. Kent merkezini stada bağlayan iki nokta arasında özel taşıtların geçişine izin vermeyeceklerini anlatan Vali Öztürk, Fenerbahçe taraftarlarının stadyuma E-80 karayolu üzerindeki kemerli kapıdan, Galatasaray taraftalarının ise havalimanı yolu üzerinden stada giriş- çıkış yapacaklarını açıkladı. Her iki giriş kapısına Atatürk üniversitesi kavşağından sürekli olarak otobüs seferlerinin olacağına dikkati çeken Vali Öztürk, şunları söyledi:

GEREKİRSE JANDARMA DA GÖREV ALACAK

"Etkin bir üst araması yapılarak stadyuma yasak maddelerin girişine izin verilmeyecek. Bu nedenle halkımızın ve taraftarların bozuk para, çakmak, kapalı kutuda yiyecek ve içecek, her türlü delici, kesici, ezici, benzeri maddeleri stadyuma getirmemeleri önemle rica olunur. Spor tesisi çevresi ve içinde, her türlü yasa dışı davranışların gereği yapılacaktır. Bu karşılaşma için 1543 güvenlik görevlisi görevlendirmeyi, jandarmayı da lazım olduğu durumda görevlendirmeyi planlıyoruz. Bundan başka şimdilik bir tedbiri öngörmüyoruz. Yarın tatbikat icra edilecek. Orada da bir eksiklik görürsek gerekeni yapacağız."

VALİ ÖZTÜRK: BİBER GAZI KULLANMAK YASAL

Öte yandan Fenerbahçe-Galasaray derbisinin biletlerini almak için dün dün, Yeni Erzurum Stadyumu'nda kuyruğa girenlerin gişelere ulaşmak için yarattığı izdihama polisin biber gazıyla müdahale etmesini değerlendiren Vali Öztürk " Kavganın önlenebilmesi için tedbirlerden birisi o. Bende televizyondan izledim. Biber gazı bu işlerde kullanılabilecek yasal aletlerden biri. Bunun ölçüsü az olur, çok olur. Sonuçta bir kargaşa yaşandı. Bilet sırasında oldu. Durup dururken olmadı" diye konuştu.