Alman Der Spiegel dergisi Türkiye eski muhabiri Maximilian Popp,  Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, tutuklu olduğu dosyada tahliye kararı verilmesini önemli bir adım ve sinyal olarak değerlendirdi. 

Almanya'nın en ciddi siyasi dergilerinden Der Spiegel'in internet sayfasında Gülen hareketini yakından takip eden ve AKP-Cemaat ilişkisinin sıkı ittifak kurduğu bir dönemde  “Gülen Hareketi: Der Pate (Mafya babası)” başlıklı araştırma analiz yazısıyla bir dönem cemaat medyasının hedefi haline gelen Popp, Demirtaş gibi diğer tüm siyasi tutukluların ve gazetecilerin cezaevlerinde tutulmasını büyük bir haksızlık olarak değerlendirdi. Popp, “İnsanların düşüncelerinden ve kalemlerinden dolayı tutuklanması adaletsizliktir” dedi. 

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’ye yakınlığı ile bilinen Friedrich Ebert Vakfı’nca Hamburg Türk Toplumu’nda (TGH) “Kimlik, Uyum ve Demokrasi” başlıklı düzenlenen toplantı sonrası sorularımızı yanıtlayan Popp, Türkiye’de baskıcı bir rejime rağmen direnişin olduğunu ve bunun gelecek açısından umut verici olduğunu savundu. 

Türkiye’de İstanbul Belediye seçimlerinde toplumun her katmanından büyük bir dayanışmanin yaşandığını gözlemlediğine dikkat çeken Popp, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Diyarbakır gezisini de bu dayanışmanın bir devamı olması bakımından önemli bulduğuna  dikkati çekti.  

Popp, “Tüm demokratik güçlerin biraraya gelerek demokrasinin canlılığını göstermesi sadece Türkiye için geçerli değil, tüm dünya ülkeleri için de geçerli” dedi. 

AVRUPA KENDİ DERDİNDE

Türkiye’deki mevcut gelişmelere Avrupa’nın ve dolayısıyla Alman hükümetinin neden sessiz kaldığı yönündeki soruyu Popp şöyle yanıtladı: “ Federal hükümümet kendi sorunlarıyla meşgul. Brexit anlaşması, koalisyonun geleceği, hükümet krizi mülteci sorunu vs. Dolayısıyla diğer sorunlar görmezden geliniyor”dedi. 

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in daha önceki seçimler öncesi Türkiye’yi ziyarete gitmesini de oportünizm olarak değerlendirdi. Popp, “Almanya’nın hala Erdoğan’a ihtiyacı var” dedi. 

Türkiye’deki gelişmeler gözönüne alındığında gelecek için umutlu musunuz yönündeki soruya da Popp “Ben umutluyum. Türkiye’deki dinamik yapı bana demokrasinin geleceği konusunda umut veriyor. Türkiye Avrupa’nın bir parçası. Türkiye’deki dinamik yapı tüm baskı rejimine rağmen hala mevcut” şeklinde yanıt verdi. 

ALMAN HÜKÜMETİ KÜRTLERİ YALNIZ BIRAKTI

Alman hükümetini de Erdoğan hükümetine karşı kayıtsız kalmakla  suçlayan Demirel “Alman hükümeti merkez partilerin erimesi, ırkçı parti AfD’nin yükselmesi, mülteci  sorunu, Avrupa Birliğinin bütünlüğünü koruması gibi sorunlarla karşı karşıya. Almanya Türkiye’yi ve Kürtleri yalnız bıraktı” dedi. 

SÜHEYLA KAPLAN