Çekimser oy ise bir diğer CDU milletvekili Oliver Wittke'den geldi. Wittke, “Türkiye’nin geleceğini Türkiye’yi karşımıza alarak değil ancak Türkiye ile şekillendirebiliriz” dedi.

Almanya Meclisi'ndeki 11 Türkiye kökenli milletvekilinden Gülistan Yüksel ve Mahmut Özdemir (SPD) oylamaya katılmadı.

Türkiye kökenli vekillerden en az 7’sinin tasarı lehine oy verdi. Tasarıya karşı çıktığını açıklayarak eleştiren, Federal Parlamnento'daki tek Türkiye kökenli bakan olan (Uyum Bakanı) Aydan Özoğuz da oylamada 'evet' dedi. Özoğuz'un oturum sırasında elindeki telefonla sürekli meşgul olduğu dikkat çekti.Oturuma Başbakan Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier dahil birçok bakan da katılmadı. Alman Yeşiller Partisi’nden
 Cem Özdemir öncülüğünde hazırlanan tasarıya, Özdemir başta olmak üzere Yeşiller’den Ekin Deligöz ve Özcan Mutlu ‘evet’ dedi.


Sosyal Demokrat Parti’den Bundestag’a giren Gülistan Yüksel, Mahmut Özdemir ve Cansel Kızıltepe, görüşmelerin ardından oylamaya geçilmeden oturumdan ayrıldı. Hamburg'dan Federal Parlamento'ya giden Metin Hakverdi'de oylamada "evet" oyu verdi.Sol Parti’den Azize Tank, Sevim Dağdelen, Hıristiyan Birlik Partisi’nden Cemile Yusuf tasarıya ‘evet’dedi.