1937-38 yıllarında gerçekleştirilen Dersim Katliamı'nın 84. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan Almanya Federal Meclisi Sol Parti milletvekili ve kalkınma politikaları sözcüsü Helin Evrim Sommer, Alman hükümetinden, Nazi Almanyası'nın bu katliamdaki suç ortaklığının kapsamlı bir şekilde ve geciktirilmeksizin araştırılmasını talep etti.

Ford, elektrikli araçta yüzde 8 indirim kararı aldı Ford, elektrikli araçta yüzde 8 indirim kararı aldı

Nazi Almanyası ve TC'nin sözkonusu katliamda işbirliği içinde olduklarını belirten Sommer özetle şunları dile getirdi:

Dersim'de 1937-38 yıllarında 70.000 den fazla Alevi Türk ordusu tarafından çeşitli biçimlerde katledildi. Bunların önemli bir bölümünü, katliamdan kurtulmak için sığındıkları dağlarda ve mağaralarda zehirli gazlarla öldürülen insanlar oluşturuyor. Kullanılan kimyasal gazların Nazi Almanyası'ndan satın alındığı Türk devleti arşivlerinde elden edilen belgelerle kanıtlanmıştır.

Eldeki belgelere rağmen, federal hükümet tarihin bu kara lekesiyle uğraşmayı reddederek tüm sorumluluğu Türkiye'ye devrediyor ve araştırmaların orada- yerinde yapılması gerektiğini belirtiyor. Böylece Hitler Almanyası'nın suç ortaklığının araştırılmasını da tümüyle Erdoğan rejiminin insiyatifine bırakıyor. Uygulamalarıyla aynı soykırımcı katliamcı zihniyetin bugünkü versiyonu olduğunu defalarca kanıtlayan AKP-MHP yönetiminden böyle bir şey beklemek , olayın üstünün kapatılmasını istemekle eşanlamlıdır.

Alman Hükümeti, konuyla ilgili olarak elindeki belgeleri bağımsız araştırmacıların erişimine açmalı; Türkiye'den de devlet arşivlerindeki gizli dosyaların açılmasını ısrarla talep etmelidir. Alman Devleti'nin, katliamın 84.yılında da hak ve adalet arayışları devam eden Dersimli Alevilere bunu borçlu olduğuna; Dersim Katliamı'nın tarihsel, siyasal ve uluslararası tüm boyutlarıyla aydınlatılmasının bir insanlık görevi olduğuna inanıyoruz.