Sol Parti, iki Almanya’nın birleşmesinin yolunu açan eski Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov için Federal Meclis’te anma töreni düzenlenmesini önerdi.

Mihail Gorbaçov için Rusya'da devlet töreni düzenlenip düzenlenmeyeceği belirsizliği sürerken, Alman Parlamentosu’nda (Federal Meclis) bir anma töreni düzenlenmesi önerildi.

Sol Parti eski Genel Başkanı Gregor Gysi, iki Almanya’nın birleşmesinin yolunu açan Nobel Barış Ödülü sahibi Gorbaçov ile Putin arasındaki farkın görülmesi için Federal Meclis'te özel bir anma töreni düzenlenmesini önerdi.

Gysi SPIEGEL'e verdiği demeçte, “Mihail Gorbaçov, barış, silahsızlanma ve iki Almanya’nın birleşmesine çok önemli katkılarda bulundu. Putin ile Gorbaçov arasındaki farkın gözler önüne serilmesi için Federal Meclis’te kesinlikle bir anma töreni düzenlenmeli” dedi. Gysi açıklamasında olası bir tören için de "Putin'in sert eleştirisinin Rusya'nın bir bütün olarak reddedilmesine yol açmadığı bir tören olmali" dedi. Sol Parti Federal Meclis Grubu Eş Başkanı Dietmar Bartsch da “Gorbaçov olmasaydı, iki Almanya’nın birleşmesi gerçekleşmezdi. Bu nedenle Almanya’da özel bir anma töreni düzenlenmeli. Federal Meclis’te de düşünülebilir böyle bir tören” açıklamasında bulundu. 

SCHOLZ VE MERKEL TÖREN İÇİN MOSKOVA'YA GİDECEK Mİ?

Korona dolandırıcısı 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı Korona dolandırıcısı 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı

Alman politikacıların bir anma etkinliği için Rusya'ya gidip gitmeyecekleri henüz belli değil. Schloss Meseberg'deki kabine toplantısının ardından Şansölye Olaf Scholz, Gorbaçov'un Rusya'daki cenaze törenine katılıp katılmayacağını açık bıraktı. Scholz, "Bunun seyahat hakkında konuşmanın yeri veya zamanı olduğunu düşünmüyorum" dedi. Scholz, “Rus devletinin eski devlet ve hükümet başkanını hak ettiği şekilde onurlandıracağını” beklediğini söyledi.

Eski Şansölye Angela Merkel de cenazeye gitmeyi düşünüp düşünmediği konusunda yorum yapmak istemedi. Bir sözcü, "Bunun ayrıntıları hala açık olduğu için şu anda böyle bir gezi hakkında bir açıklama yapılamaz" dedi. Sözcü, "Merkel, tatilde geçirdiği diz sakatlığı nedeniyle zaten Eylül ayında herhangi bir törene katılamaz" dedi.