Mustafa Akpolat

Lampedusa sığınmacıları olarak bininen, Afrikalı mültecilere insani nedenlerle kalma hakkı dahi vermek istemeyen SPD'den oluşan Hamburg Eyalet Hükümetinin, ırkçı ve gerici mülteciler politikası bir kez daha protesto edildi.


Hamburg son yıllarda 'sığımacılara kalma hakkı verilmelidir' talebiyle en kitlesel yürüyüşlere ev sahipliği yaptı. Lampedusa mültecileriyle dayanışma amacıyla son 1 yıl süresince onlarca yürüyüş, miting ve eylem düzenlendi.


Cumartesı günü değişik uluslardan çeşitli inisiyatif, parti, sendika ve derneklerden biraraya gelen bir oluşumun organizesiyle, merkez tren İstasyonu önünde başlayan renkli bir yürüyüş yapıldı.

Şehrin en kalabalık caddelerinden geçen yürüyüş boyunca ellerinde tuvalet fırçalarıyla kameralara poz veren kadınlı erkekli göstericiler, dünyayı etkisi altına alan ve savaşlar yürüterek halkları bölen emperyalist tekellere karşı, protesto içerikli dövizler taşıdılar. Hansaplatz meydanında sona eren yürüyüş boyunca, Hamburg SPD Federal Hükümeti ve AB mültecileri politikası protesto edildi.


Yürüyüşte, 23. Maddeye göre (insani nedenlerle) kalma hakkının tanınması talebinde bulunan göstericiler, 'Hiç kimse kaçak değildir', 'Herkese kalma hakkı', 'Haklarımız için mücadele ediyoruz', 'Yaşasın uluslararası dayanışma' gibi sloganların atıldığı, pankart ve dövüzlerin taşındığı yürüyüş boyunca rengagenk kostümler giyinmiş, değişik uluslardan binlerce insan dayanışmanın devam edeceğini bir kez daha dile getirdiler.

Yürüyüşün bitiminde mitig alanında yapılan konuşmalardan sonra rap ve değişik müziklerle eylem devam etti.