SPD Federal Meclis Grup Başkanı Rolf Mützenich, Scholz’un Çin ziyaretini eleştiren Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’a (Yeşiller) sert tepki gösterdi.

Mützenich, Berbock’un yurt dışı ziyareti sırasındaki açıklamalarını ‘kaba’ ve ‘disiplinsizlik’ olarak değerlendirdi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Çin devlet şirketi Cosco’nun Hamburg Limanı’ndaki konteyner terminaline ortak olmasına tam destek vermesine hükümet ortakları Yeşiller ve FDP’nin sıcak bakmaması nedeniyle koalisyonda esen ‘soğuk rüzgâr’, SPD’den gelen açıklamayla daha şiddetlendi.

İnterpol tarafından aranan Yakut İspanya'da yakalandı İnterpol tarafından aranan Yakut İspanya'da yakalandı

SPD Federal Meclis Grup Başkanı Rolf Mützenich, Baerbock için şunları söyledi: “Uluslararası temel düzenlemelerin şekillendirilmesinde Çin’le iş birliği bizim de çıkarımızadır. Politik ve ekonomik güç olarak Almanya’nın Pekin’de de bir ağırlığı vardır. Bu göz ardı edilmemelidir. Başbakan Scholz, zor görüşmeleri nasıl sürdüreceğini çok iyi bilir. Bunun için kimsenin tavsiyesine ihtiyacı yok. Kendi kabinesindeki Dışişleri Bakanı’nın da.”

Eleştiriye gerekçe olarak ise, Çin'in devlete ait şirketi Cosco'nun Hamburg limanındaki bir terminale yüzde 35 oranda ortak olmak istemesi basına yansımıştı. Karar sonrası Başbakan Scholz, Çin'e karşı tutumu nedeniyle kendi koalisyonunda baskı altına girmiş ve başta Dışişleri Bakanı Baerbook olmak üzere birkaç bakanının direnişiyle karşı karşıya kalmıştı.