Almanya'da vergi uzmanlarının hesaplamalarına göre devlet hazinesinin 2005-2011 yılları arasında, 7,2 milyar euro zarara uğratıldığı "Cum-ex” skandalı Başbakan Olaf Scholz'un (SPD) peşini bırakmıyor. 

Almanya’da tarihin en büyük vergi sahtekarlığı olarak nitelendirilen “Cum-ex” skandalında, Başbakan Olaf Scholz üzerindeki baskılar artıyor. 

BAŞBAKAN SCHOLZ SKANDALIN ODAĞINDA

Olayları yakından araştıran iki gazeteci Oliver Schröm (ARD dergisi, Panorama) ve Oliver Hollenstein'in (Manager Magazin) yazdığı "Cum-Ex" skandalının kronolojik sırayla ele alındığı kitap, 11 Ekim'de kitapçılardaki yerini aldı.

Oliver Schröm ve Oliver Hollenstein kitaplarında, Scholz'un Hamburg Warburg Bank davasındaki rolünü, yapılan hileleri ve kamuoyunu uzun süredir işgal eden vergi sahtekarlığı skandalını detayları ile ele alıyor. 

Saçı dökülen erkeklere 'güneş banyosu' önerdi Saçı dökülen erkeklere 'güneş banyosu' önerdi

VERGİ SKANDALINI DETAYLARIYLA ANLATAN KİTAP 

Alman haber ajansı dpa'nın haberine göre "Die Akte Scholz - Der Kanzler, das Geld und die Macht" (Scholz Dosyaları - Şansölye, Para ve Güç") isimli kitapta, Başbakan Olaf Scholz'un Hamburg Belediye Başkanlığı sırasında, Warburg hissedarlarıyla yaptığı toplantılar ve Scholz'un soruşturma komitesine verdiği iddia edilen eksik ifadeler konu edilirken, olaylar krononolojik sırayla ele alınıyor.

DEVLET HAZİNESİNE 7,2  MİLYAR EURO ZARAR VERDİ

Scholz'un Warburg Bank ortaklarından Christian Olearis ile en az 3 kez görüştüğü ortaya çıkmış, Scholz'un Olearius ile yaptığı görüşmelerden sonra Hamburg Maliyesinin Warburg Bankın 47 milyon Euro tutarındaki vergi borcunu ödemesini geciktirerek, zaman aşımına uğramasına göz yumduğu iddia ediliyor. Öte yandan Warburg Bank, Federal Maliye Bakanlığının baskısı üzerine 43 milyon Euro'yu ödemeyi kabul etmiş ancak daha sonra yaptığı ödemeyi geri alabilmek için itirazda bulunmuştu. Uzmanlara göre Cum-ex Skandalı ile Alman devlet hazinesi, 2005 ve 2011 yılları arasında 7,2 milyar euro zarara uğratıldı.