ABD-Britanya destekli Ukrayna ordusunun Donbass'a saldırmasının ardından Moskova'nın Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerini tanıyıp barışgücü göndermesine koşut Batı'dan Rusya'ya yaptırım uygulanacağı açıklamaları geliyor. 

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, hükümetin Kuzey Akım 2'nin tescillenmesi sürecini durdurduğunu belirtti.

İrlandalı mevkidaşı Michael Martin ile Berlin'de ortak basın toplantısı düzenleyen Olaf Scholz, bu karara gerekçe olarak, 'Rusya'nın tüm uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini ve Donetsk ve Luhansk'taki ayrılıkçı bölgeleri halk cumhuriyetleri olarak tanıyarak anlaşılmaz, haksız bir adım attığını' söyledi. Şansölye "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki eylemleriyle sadece Minsk Anlaşması'nı değil, devletlerin toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunmasını sağlayan BM Şartı'nı da ihlal ediyor" dedi.

Rus gazını Baltık Denizi üzerinden Almanya'ya sevk etmesi planlanan boru hattının durdurulmasının 'Moskova'ya bu tür eylemlerin sonuçsuz kalmayacağına dair net bir sinyal' olduğunu dile getiren Scholz, "Rusya'nın dünyada desteği yok" iddiasında bulundu.

Sputnik'in aktardığı habere göre, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e 'en büyük saygısını' dile getiren şansölye, Berlin'in Kiev'e silah sevkiyatını reddetme tutumunu devam ettirerek "Bu değişmeyen bir durum" dedi. “Yaptığımız şey, Ukrayna'nın ana finansal istikrar sağlayıcısı olmaya devam ederek Ukrayna'nın ticari ve ekonomik direncini güçlendirmektir. Ve öyle kalacağız" diye ekledi.

Talep üzerine Kiev'e sadece 5 bin miğfer gönderen Scholz, buna gelen eleştiriler üzerine yaptığı açıklamalarda Berlin'in çatışma bölgelerine silah tedarik etmeme politikasını hatırlatmıştı. Şansölye "Kriz bölgelerine silah vermiyoruz ve Ukrayna'ya saldırı silahı sağlamıyoruz. Selefim böyle yaptı. Bu doğruydu ve doğru kalacak" demişti.

İmamoğlu Almanya'da konuştu: Mülteci sorunu evrenseldir İmamoğlu Almanya'da konuştu: Mülteci sorunu evrenseldir

Kuzey Akım 2 boru hattının inşasının durdurulması ve tescilinin gerçekleşmemesi, Washington'ın Berlin'e en çok baskı uyguladığı konuydu. Son olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, 13 Şubat'taki açıklamasında, tamamlanması ve tescillenmesi halinde yaptırım uygulamayı değerlendirdiklerini söylemişti. ABD Başkanı Joe Biden'ın Kuzey Akım 2'nin kötü bir anlaşma olduğunu düşündüğünü aktaran Price, "Bu kötü bir anlaşmadır. Çünkü Avrupa'yı bölüyor. Ukrayna'yı ve Orta Avrupa'yı Rusya'nın manipülasyonuna maruz bırakıyor. Bu tam da Avrupa'nın ortaya koyduğu enerji güvenliği hedefleriyle de uyuşmuyor" demişti.