Süheyla KAPLAN

Güvenilir kaynaktan edinilen bilgiye göre, henüz 'gri pasaport' olarak adlandılan skandalın basına yansımasından bir süre önce Alman Savcılığı tarafından 30.07- 01.08.2020 tarihleri arasındaki Almanya'ya gri pasaportla giriş yapanların mercek altına alındığı ve bu kişilere sahte davet gönderen ' Ersin Kilit hakkında daha önce soruşturma açıldığı kaydedildi.

Alman Savcılığı tarafından Hannover'deki 'Nord Bau GmbH' şirketinin sahibi Ersin Kilit'in sahte davetiyeler göndererek, gri pasapor aracılığıyla Almanya'da insanların yasadışı yollar ile kalmalarına olanak sağladığına ilişkin iddianamesini 22 Mart 2021 tarihinde tamamladığı kaydedildi.

MİT Başkanı Kalın Münih'te: Konferans protesto edilecek MİT Başkanı Kalın Münih'te: Konferans protesto edilecek

İddianameye göre Ersin Kilit'in 30 Temmuz 2020 tarihinde 53 kişiye sahte davetiye gönderildiği ve 46 kişinin Almanya'ya giriş yaptığı belirtiliyor. İddianamede davetiyenin sözde gezi ve kültür programı çerçevesince gerçekleştirildiği ancak bunun uygulamaya konulmadığı belirtiliyor. İddianameye göre bu tarihler arasında kafile Almanya'ya giriş yaptıktan sonra küçük gruplar halinde farklı yerlere dağıldı.

İddanameye göre Almanya'nın Hannover kentinde yaşayan Ersin Kilit, 30 Temmuz ila 1 Ağustos 2020 tarihleri arasında Almanya'ya gri pasaportla giriş yapan kafileden Ö.I, V.D, E.G, H.I ve H.D en az beş kişinin yasa dışı yollardan Almanya'da kalmalarına olanak sağlamakla suçlanıyor.

Ö.I, V.D, E.G, H.I ve H.D adlı vatandaşların daha sonra iltica başvurusunda bulundukları ifade edilirken, savcılığın iltica bavurusu yapanlar arasında H.I'nin ifadesini aldığı öngörülüyor.